<p>Najwięcej towarów i usług kupują mieszkańcy Warszawy, podwarszawskiego Konstancina-Jeziornej oraz Katowic - wynika z badania GfK Polonia siły nabywczej Polaków. </p>
Według badania, mieszkańcy Warszawy mają najwyższą siłę nabywczą - o 58 proc. wyższą od średniej krajowej. Kolejne miejsca zajmują mieszkańcy Konstancina-Jeziornej z siłą nabywczą o 44,7 proc. wyższą od przeciętnej, Katowic (43,1 proc. ponad przeciętną), Lubina (41,8 proc. ponad przeciętną) oraz gmin Grójec i Łomianki (40,1 proc. ponad przeciętną).
Jak informują autorzy badania, do pierwszej „dziesiątki” polskich miejscowości z najwyższą siłą nabywczą należą także Sulejówek, Pruszków, Raszyn (woj. mazowieckie) oraz Żywiec (woj. śląskie). Mieszkańcy tych regionów generują w Polsce ponad 9 proc. popytu.
Wśród gmin o słabszej sile nabywczej znalazły się: Kowal, Cielądz, Serokomla (woj. lubelskie). Mieszkańcy tych gmin mogą nabyć towary i usługi o wartości odpowiednio 51,4 proc., 47,9 proc., 46,4 proc. mniejszej niż przeciętny Polak.
"Najsłabszymi regionami pod względem siły nabywczej są województwa podkarpackie oraz lubelskie" - podkreślają autorzy badania.
Wyjaśniają, że przeciętny mieszkaniec woj. podkarpackiego dysponuje o 16,8 proc., a mieszkaniec woj. lubelskiego o 14,4 proc. niższą siłą nabywczą od przeciętnej dla Polski. Dla porównania, siła nabywcza mieszkańców woj. mazowieckiego jest o 19,3 proc. wyższa od przeciętnej, a mieszkańców woj. śląskiego o 12,6 proc. wyższa.
Jak mówią autorzy badania, w porównaniu z 2004 r. siła nabywcza Polaków wzrosła o 10 proc. Najwyższy wzrost odnotowały woj. świętokrzyskie (o blisko 13 proc.) oraz woj. łódzkie i opolskie (o blisko 12 proc).
Najmniej wzrosła siła nabywcza w woj. lubuskim oraz mazowieckim – o nieco ponad 8 proc.
"Analiza wyników wskazuje na daleko idącą polaryzację siły nabywczej w Polsce. Po jednej stronie znajdują się 64 miasta na prawach powiatu/gminy z siłą nabywczą wyższą od przeciętnej Polski o przynajmniej 20 proc. Po drugiej stronie plasuje się 1.441 miast na prawach powiatu/gmin, których ludność charakteryzuje się mniejszą siłą nabywczą o przynajmniej 20 proc. od przeciętnej dla Polski" - oceniają autorzy badania.
Obliczenia siły nabywczej bazują na danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego oraz GfK Polonia z lat 2002-2005.
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.