
<p><strong>Prawie wszystkie dawne klasztory fundowały sobie legendę o swych początkach. "Mit fundacyjny opactwa na Świętym Krzyżu jest klasyczny,</strong> ale w Polsce - unikatowy" - mówi prof. Marek Derwich, mediewista z <a href="http://www.uni.wroc.pl/">Uniwersytetu Wrocławskiego</a>, znawca monastycyzmu.<br />Opactwo łysogórskie powstało około 1137 roku z fundacji księcia Bolesława Krzywoustego i komesa Wojsława. </p>
Legenda - której początek dał zapis w kronice Jana Długosza - głosi, że przed tysiącem lat, z woli króla Bolesława Chrobrego, na Łyścu, górze pogańskimi obrzędami słynącej, stanął klasztor, w którym władca osadził mnichów z zakonu benedyktynów, aby krzewili nową wiarę. Od Emeryka, księcia węgierskiego, mnisi mieli otrzymać relikwie drzewa Krzyża Świętego.
Historia przesuwa fundację klasztoru o ponad sto lat, a przybycie relikwii wiąże z początkiem XIV wieku. Ugruntowana przez stulecia tradycja stała się jednak pretekstem do ogłoszenia w tym roku jubileuszu pod nazwą "Świętokrzyskie Milenium 2006".
Jak wyjaśnia wrocławski historyk, "początki są dla każdej wspólnoty zakonnej bardzo istotne” – w nich zawiera się bowiem "plan boski”. "Okoliczności, zazwyczaj cudowne, które się wiążą z tymi początkami, stanowią dokładnie punkt w +planie boskim+, który określa miejsce wspólnoty” – tłumaczł mediewista.
Dodaje, że jeśli dana wspólnota posiada relikwie, to bezpośrednio potem (albo równocześnie) funduje sobie jakąś tradycję-legendę dotyczącą sposobu, w jaki relikwie dostały się w ręce tej wspólnoty. "W przypadku Świętego Krzyża chodzi o piękną legendę o św. Emeryku" – zaznacza profesor.
Według niego, istnieje jeszcze jeden element w budowie tradycji klasztoru: mit miejsca fundacji. "Nie jest bowiem obojętne, w jakim miejscu dany klasztor powstaje. Chodzi o to, by określić czy to miejsce, gdzie - z woli Boga - powstała wspólnota, ma historię, która się wpisuje w całą historię biblijną, w historię ludzkości” – tłumaczy historyk mit fundacyjny opactwa na Łyścu.
W czwartek 1 czerwca rozmawiali o tym uczestnicy kieleckiego seminarium "Z dziejów opactwa świętokrzyskiego", poświęconego dziejom benedyktyńskiego opactwa na Świętym Krzyżu. Zorganizowały je Towarzystwo Naukowe i Instytut Historii Akademii Świętokrzyskiej.
Główne obchody 1000-lecia polskiej tradycji benedyktyńskiej na Świętym Krzyżu "Świętokrzyskie Milenium" odbędą się w klasztorze na Łysej Górze 11 czerwca. Rocznicy towarzyszy wiele uroczystości religijnych, kulturalnych i turystycznych, które zarazem promują region.
Na fotografii obraz Franciszka Smuglewicza "Rozmowa św. Emeryka z aniołem".
PAP - Nauka w Polsce, Józef Machnik
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.