<p>Dziurawiec zwyczajny, od wieków stosowany w medycynie ludowej, może łagodzić bóle pęcherza typowe dla stanów zapalnych tego narządu - uważają naukowcy z USA. O wynikach ich badań, na razie tylko na modelu zwierzęcym, informuje serwis internetowy EurekAlert. </p>
Przykładem schorzenia, któremu towarzyszą silne bóle pęcherza jest tzw. śródmiąższowe zapalenie pęcherza, występujące głównie u kobiet. Jest to przewlekła, nawracająca dolegliwość o słabo poznanych przyczynach.
Najczęściej towarzyszy jej nadwrażliwość pęcherza, która przejawia się częstymi skurczami powodującymi silny ból w dolnej części brzucha oraz częstomocz - pacjent musi oddawać mocz nawet przy niewielkim wypełnieniu pęcherza. Typowy jest też brak konkretnych przyczyn choroby, takich jak infekcje, nowotwory dróg moczowych i rodnych lub też kamica nerek. Często, ale nie zawsze, obserwuje się owrzodzenie ścianek pęcherza.
Największą przeszkodą w leczeniu tej bolesnej choroby są trudności z jej diagnostyką. Od pierwszych objawów do jej nazwania mija zwykle od 3 do 10 lat. Zanim tak się stanie, pacjent może chodzić od lekarza do lekarza i nie uzyskać żadnego wyjaśnienia przyczyn swoich dolegliwości. Najnowsze doświadczenia naukowców z Uniwersytetu w Pittsburgu wskazują, że w przyszłości do leczenia tej trudnej choroby można będzie wykorzystać preparat z dziurawca zwyczajnego.
Badania prowadzono na szczurach z zapaleniem pęcherza; w okolicę brzuszną wstrzykiwano im preparat z dziurawca o nazwie nazwie DP015. Okazało się, że dzięki zastosowaniu dziurawca skurcze pęcherza występowały rzadziej niż u gryzoni, którym nie wstrzykiwano DP015. Naukowcy przypuszczają więc, że leczone preparatem zwierzęta odczuwały mniejszy ból.
Badacze spekulują, że takie działanie preparatu z dziurawca może wynikać z jego wpływu na neurony regulujące pracę pęcherza.
Jak przypominają, nerwy kontrolujące dolną część układu moczowego, w tym pracę pęcherza, komunikują się za pośrednictwem serotoniny oraz noradrenaliny. Oba te neuroprzekaźniki odgrywają też ważną rolę w regulacji nastroju oraz emocji, a zaburzenia w ich stężeniu mogą się objawiać m.in. depresją. Wiadomo też, że leki przeciw depresji (tzw. trójpierścieniowe), działające na serotoninę i noradrenalinę, mogą regulować aktywność pęcherza. Wielu urologów stosuje je w terapii śródmiąższowego zapalenia tego
narządu.
Z drugiej strony dziurawiec jest od lat stosowany w medycynie alternatywnej do łagodzenia objawów depresji. "Jeśli dziurawiec działa na tę samą ścieżkę nerwową, co leki przeciw depresji, to wydaje się sensowne, że może również łagodzić objawy śródmiąższowego zapalenia pęcherza" - konkludują badacze.JJJ
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.