Antarktyda była zamieszkana przez drapieżne płazy

Fragment czaszki groźnego drapieżnego płaza sprzed 240 mln lat
odkryto na Antarktydzie. Wyniki badań czaszki zwierzęcia ukazały
się na łamach wrześniowej edycji "Journal of Vertebrate
Paleontology".

Zwierzę, które nazwano Kryostega collinsoni, należało do prymitywnych płazów temnospondyli. Mierzyło około 4,5 metra długości i wyglądem przypominało krokodyla.

Temnospondyle miały dodatkowy rząd małych zębów na podniebieniu. Jak podkreślają naukowcy, nowy gatunek wyróżnia się tym, że zęby na podniebieniu miał bardzo duże.

"Jego zęby, w porównaniu z innymi płazami, były po prostu ogromne. W związku z tym podejrzewamy, że zwierzę było drapieżcą polującym na dużą zwierzynę" - wyjaśnia współautor artykułu, Christian Sidor z University of Washington w Stanach Zjednoczonych.

Czaszka zwierzęcia została znaleziona w 1986 roku, ale dopiero niedawno doczekała się szczegółowych badań.

Jak dodaje Sidor, w czasach Kryostegi kontynenty na naszej planecie tworzyły jeden superkontynent o nazwie Pangea. Rejon Antarktyki, gdzie znaleziono Kryostegę, leżał wówczas w pobliżu dzisiejszej Afryki Południowej. 240 mln lat temu Antarktyka była cieplejsza niż dzisiaj, mimo to przez dużą część roku panowały tam ciemności. Około 190 mln lat temu na obszar Antarktyki zawędrowały wczesne dinozaury.

Rejon Antarktyki jest bardzo interesujący pod względem paleontologicznym. Jednak ze względu na trudne warunki klimatyczne przebadany jest ciągle w niewielkim stopniu. KRX

PAP - Nauka w Polsce

bsz/tot

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zarejestrowano pierwsze chwile tworzenia się serca

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja obliczyła objętość wszystkich lodowców

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera