Prof. Krzysztof Pawłowski członkiem Francuskiej Akademii Architektury

<p>Profesor Krzysztof Pawłowski, dyrektor <a href="http://www.p.lodz.pl/I35/">Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej</a>, został wybrany członkiem Francuskiej Akademii Architektury &#8211; informuje Małgorzata Trocha z Politechniki Łódzkiej. </p>

Łódzki naukowiec jest architektem-urbanistą, konserwatorem zabytków i specjalistą w dziedzinie ochrony i rewaloryzacji miast i dzielnic. Jest też autorem wielu prac na temat urbanistyki francuskiej.

 „Jego książka „Cyrkulady langwedockie roku tysięcznego – narodziny urbanistyki europejskiej”, po raz pierwszy wydana w 1992 roku, prezentuje odkryty przez niego na południu Francji, nieznany dotychczas, typ wczesnośredniowiecznych układów przestrzennych opartych na rzucie koła. Niezwykle regularny układ kilkudziesięciu powstałych w epoce roku tysięcznego miejscowości wskazuje na ich planowy charakter. Są to więc prawie świadomie założone organizmy o miejskim charakterze w średniowiecznej Europie” - przypomina Małgorzata Trocha.

Łódzki naukowiec  jest też współtwórcą Musée Urbain Tony Garniera w Lyonie. W 1989 roku został odznaczony Orderem Sztuki i Literatury  (l\\'Ordre des Arts et de Lettres), a w 2003 został mianowany członkiem honorowym Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS.

Francuska Akademia Architektury - L\\'Académie d\\'Architecture powstała w 1840 roku. Jej  podstawowym celem jest propagowanie jakości kształtowania architektury i zagospodarowania przestrzeni oraz nauczania w tej dziedzinie.

„Członkostwo tytularne zastrzeżone jest dla obywateli francuskich, natomiast członkowie stowarzyszenia  wybierani są spośród osobistości francuskich i zagranicznych, którzy poprzez swe dzieła i ich propagowanie przyczyniają się do podnoszenia walorów architektonicznych” - wyjaśnia Małgorzata Trocha. BSZ

PAP - Nauka w Polsce
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera