<p>Na <a href="http://snack.p.lodz.pl/">Wydziale Biotechnologii i Nauk i Żywności Politechniki Łódzkiej</a> otwarto zmodernizowaną halę technologiczną i działające w niej laboratorium. Ten nowoczesny kompleks będzie bazą do badań w obszarze biotechnologii.</p>
„Przestrzeń na poziomie hali właściwej zyskała nową aranżację, dostosowaną do aktualnych i planowanych potrzeb, głównie do prowadzenia badań w zakresie biosyntezy m.in. enzymów, polisacharydów, aminokwasów, do testowania pilotażowej linii do produkcji celulozy bakteryjnej” - informują przedstawiciele Wydziału.
Halę wyposażono w nowoczesny system wentylacji, konieczny do spełnienia właściwych warunków prowadzenia procesów mikrobiologicznych i chemicznych, w bioreaktory, urządzenia do wyodrębniania i oczyszczania produktów biosyntez. Skomputeryzowane bioreaktory, które pozwalają na prowadzenie procesów w skali od kilkudziesięciu ml do ok. 150 l posłużą zarówno do badań, jak i do celów dydaktycznych.
„Druga część hali została przeznaczona na pilotażową linię technologiczną do wytwarzania celulozy bakteryjnej, z uwzględnieniem produkcji celulozowego materiału opatrunkowego” - informują przedstawiciele Wydziału.
Celuloza bakteryjna to bioprodukt w tzw. grupie opatrunków „nowej generacji”. Znajduje on zastosowanie do leczenia ran pooparzeniowych i troficznych, a także w przemyśle spożywczym, papierniczym i kosmetycznym.
Modernizacja hali technologicznej była możliwa dzięki wsparciu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz zaangażowaniu środków własnych. Wyposażenie w aparaturę odbywa się dzięki grantowi przyznanemu przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji - „Technologia produkcji materiałów opatrunkowych z celulozy bakteryjnej” oraz budżetowej dotacji inwestycyjnej na zakup aparatury - „ Aparatura do biosyntezy, izolowania i analizy biologicznie aktywnych produktów wytwarzanych przez genetycznie rekombinowane organizmy”.
PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.