
<p>Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk w Powsinie tętni życiem. W dniach 20-21 maja obchodzone w nim będzie <strong>Święto Polskiej Niezapominajki</strong>. Jak zapewniają organizatorzy, największą atrakcją będzie sam Ogród, szczególnie piękny o tej porze roku. Kwitną magnolie czarne, parasolowate, drzewiaste i Siebolda. Zakwitło też piękne drzewko <strong>judaszowiec</strong>. </p>
Rozpoczęły już kwitnienie rododendrony i azalie. Kwitnie również mnóstwo innych drzew, krzewów i bylin. Jest zielono i kolorowo (peonie, irysy, czosnki ozdobne, pustynniki, bergenie, żagwiny, smagliczki, floksy, wilczomlecze itd.). Program święta wygląda następująco:
20 maja (sobota), od godz. 13.00, uroczyste posadzenie "Dębu Papieskiego”. Sadzonka została wyprodukowana z żołędzi pochodzących z najstarszego w Polsce dębu o imieniu "Chrobry”. Żołędzie te poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II w dniu 28 kwietnia 2004 roku podczas pielgrzymki leśników polskich do Watykanu. Ze względu na wyjątkowy charakter sadzenie odbędzie się w sposób bardzo uroczysty z udziałem duchowieństwa i władz lokalnych.
Wystąpi też chór i orkiestra kameralna, obędzie się również prezentacja prac poetycko-plastycznych dzieci i młodzieży laureatów konkursu "Przyroda-Poezja-Plastyka”, na który wpłynęło 5500 prac.
21 maja (niedziela), godz.15.00 - koncert inauguracyjny Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny "Floralia Muzyczne - Muzyka w Kwiatach” pt. "Niezapominajki" w wykonaniu Anny Marii Stańczyk, w programie muzyka wielkich romantyków
Dodatkowe atrakcje:
Wystawa przyrodnicza p.t. "Bursztyn w dziejach”, wspaniała ekspozycja archeologicznych wyrobów z bursztynu, bryłek bursztynów z zatopionymi roślinami i owadami oraz neolitycznej i współczesnej biżuterii z bursztynu.
Wystawa pt.: "Spotkanie z bogami Indii”. Ekspozycja 17 kamiennych i brązowych posągów, największe do 3 m wysokości
Wystawa przyrodnicza "Świat kolorowych motyli" – kolekcja pięknych egzotycznych motyli (Uwaga: również żywe motyle).
Ogród Botaniczny PAN jest otwarty dla we wszystkie dni tygodnia, w soboty, niedziele i święta w godz. 10-19, w dni powszednie 10–18. Ceny biletów: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł;, dzieci do lat 6 wstęp wolny. Na miejscu parking samochodowy i bezpłatny rowerowy.
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.