Zespół nagłej śmierci niemowlęcia może być w ok. 10 proc.
przypadków spowodowany przez infekcję gronkowcem złocistym -
wskazują najnowsze badania australijskie. Pracę na ten temat
zamieszcza pismo "Archives of Disease in Childhood".
SIDS przydarza się niemowlętom na całym świecie, głównie chłopcom, częściej w rodzinach o niskim statusie socjoekonomicznym. Z badań wynika, że SIDS może być spowodowany bardzo różnymi przyczynami. Naukowcy uważają, że najczęściej jest on wynikiem nałożenia się na siebie kilku czynników - środowiskowych, takich jak palenie papierosów w obecności dziecka, czy nieprawidłowa pozycja malucha w czasie snu (na brzuchu) oraz wrodzonych zaburzeń i schorzeń.
Naukowcy ze szpitala Women\\'s and Children\\'s Hospital w Adelajdzie w Australii przeanalizowali wyniki sekcji zwłok 130 dzieci, które zmarły z powodu SIDS. Dla porównania przejrzano też dane dotyczące 32 niemowląt, które zmarły nagle z powodu infekcji oraz 33 niemowląt, których nagły zgon spowodowany był znaną przyczyną, np. wypadkiem.
Okazało się, że w niemal 11 proc. przypadków SIDS i u niemal 19 proc. niemowląt zmarłych z powodu infekcji gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus) obecny był w takich tkankach i organach, które przeważnie są sterylne. Natomiast u dzieci, które zginęły nagle w wypadku praktycznie nie znajdowano bakterii w tych miejscach.
Naukowcy nie odnotowali wyraźnych różnic w występowaniu bakterii kałowych w zazwyczaj sterylnych tkankach u dzieci, które zmarły z powodu SIDS oraz w wypadku.
Zdaniem autorów pracy, wyniki te wskazują, że infekcje bakteryjne mogą być przyczyną niektórych przypadków zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. JJJ
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.