Historia i kultura

Spotkanie z żywą historią - powrót do Warszawy z maja 1926 roku

warszawa_stara.jpg
warszawa_stara.jpg

<p><strong>Stylowe stroje z epoki dwudziestolecia międzywojennego, automobile,&nbsp; koncerty jazzowe i&nbsp; plenerowe projekcje filmów o Warszawie lat 20.&#8211; takie atrakcje przygotowano dla warszawiaków&nbsp; w 80. rocznicę zamachu majowego.</strong> Od piątku aż do niedzieli 12-14 maja na skwerze u zbiegu ulic Krakowskiego Przedmieścia i Karowej będzie można przywołać atmosferę przedwojennej stolicy.</p>

80 lat temu Marszałek Józef Piłsudski dokonał wojskowego przewrotu. 12 maja 1926 wkroczył do stolicy na czele wiernych sobie oddziałów, aby obalić legalne władze w imię ratowania państwa, a ulice Warszawy stały się areną bratobójczych walk.

Organizatorzy tegorocznych obchodów - Dom Spotkań z Historią i Ośrodek KARTA chcą przypomnieć tamte dni - nie tylko przewrót, ale także życie codzienne i klimat przedwojennej Warszawy.

Obchody rozpocznie w piątek otwarcie wystawy plenerowej „Warszawa, maj 1926” z udziałem przedstawicieli władz miasta. W bogatym trzydniowym programie imprez znajdą się też projekcje filmów - montażu materiałów archiwalnych o Warszawie lat 20., plenerowy koncert zespołu jazzowego Alexander\\'s Ragtime Band i kwartetu smyczkowego Verano Quartet, a także panel historyczny na temat przewrotu majowego z udziałem prof. Andrzeja Garlickiego, prof. Tomasza Nałęcza i dr. Marka Deszczyńskiego

Na skwerze będzie można kupić pocztówki i inne varsaviana oraz broszurę o przewrocie, i przeczytać gazety z maja 1926, rozdawane przez gazeciarzy w strojach z epoki.
 
Szczegółowy program trzydniowch imprez jest dostępny na stronie Ośrodka Karta.  SZL

PAP - Nauka w Polsce

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera