<p>Jednym z najważniejszych i najczęściej cytowanych na świecie opracowań związanych z problematyką komizmu pozostaje wydana w 1967 roku książka autorstwa prof. Bogdana Dziemidoka zatytułowana "O komizmie".</p>
Profesor Bohdan Dziemidok z Uniwersytetu Gdańskiego to znany filozof i teoretyk sztuki, zajmujący się przede wszystkim estetyką, także etyką i aksjologią ogólną. Jest ceniony również jako dydaktyk i animator życia akademickiego.
Gdański naukowiec urodził się w 1933 roku w Słoninie, w ówczesnym województwie nowogródzkim. W latach 1951-1956 studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Leningradzkiego.
Od września 1956 roku jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Doktoryzował się w 1963 roku, a stopień doktora habilitowanego otrzymał w 1977 roku.
Od września 1983 roku jest profesorem Uniwersytetu Gdańskiego. W 1992 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Od 1999 roku jest dyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
Przyczynił się do zorganizowania na Uniwersytecie Gdańskim magisterskich studiów w zakresie filozofii i socjologii.
W 1967 roku otrzymał prestiżowe stypendium Fundacji Forda i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W tym czasie przebywał w University of California w Berkeley i Columbia University w Nowym Jorku.
W Berkeley nawiązał współpracę z wybitnym polskim filozofem prof. Władysławem Tatarkiewiczem.
W 1978 roku Bohdan Dziemidok ponownie wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Spędził tam kilka miesięcy jako visiting professor w Temple University w Filadelfii, a także w Berkeley.
Wyjeżdżał jeszcze kilkukrotnie: w roku 1987 do Uniwersytetu w Oksfordzie i w Chicago, rok później do Uniwersytetu Łomonosowa w Moskwie, w 1993 roku do Uniwersytetu Tokijskiego, a w 1994 do Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego.
Jest autorem ponad 140 rozpraw naukowych.
Wśród napisanych przez niego książek jest m.in. monografia "Teoria przeżyć i wartości estetycznych w polskiej estetyce dwudziestolecia międzywojennego", która ukazała się w 1980 roku oraz "Sztuka, wartości, emocje" - książka poświęcona wadze twórczości artystycznej we współczesnej kulturze.
Pod jego redakcją ukazały się m.in. dwie prace zbiorowe: "Problematyka wartościowania w amerykańskiej filozofii i estetyce XX wieku" (zredagowana wspólnie z A. Ceynową i M. Janiakiem, 1995 r.) oraz "Amierikanskaja filozofia iskusstva" (zredagowana wspólnie z B. Orłowem, 1997 r.).
Jest współredaktorem, wspólnie z Peterem McCormikiem książki "On the Aesthetics of Roman Ingarden. Interpretations and Assessments".
Bohdan Dziemidok był redaktorem naczelnym Studiów Estetycznych. Należał lub nadal należy do redakcji oraz komitetów redakcyjnych wielu renomowanych pism naukowych: "Journal of Value Inquiry", "Philosophical Inquiry", "Acta Philosophica", "Polish Philosophical Review", "Estetyka i Krytyka", "Humor".
Jest członkiem Komitetu Nauk Filozoficznych PAN, Society for Advancement of American Philosophy, International Association for Aesthetics (gdzie był pierwszym wiceprezydentem w latach 1992-98).
Jest laureatem Indywidualnej Nagrody Ministra Edukacji Narodowej z 2003 roku.
Za całokształt twórczości profesor Bohdan Dziemidok otrzymał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2004 w kategorii nauk humanistycznych.
Dwukrotnie był recenzentem w przewodach nadania doktoratu honoris causa: dla Ryszarda Kapuścińskiego (UG, 2003) i dla ks. arcybiskupa Józefa Kowalczyka (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, 2004).
W młodości profesor uprawiał z sukcesami judo. Obecnie – jak przyznaje – ma zainteresowania standardowe: dużo czyta, pasjonuje się kinem i swoim psem Jagiem.
PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec
krx
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.