Duże stado bocianów dociera do polskiej granicy

bociant.120.jpg
bociant.120.jpg

<p><strong>Spóźniony w tym roku masowy przylot bocianów do Polski powinien nastąpić już na początku tygodnia.</strong>&nbsp; Świadczą o tym m.in. obserwacje rumuńskich ornitologów, którzy przed trzema dniami widzieli duże stado bocianów nad deltą Dunaju i przesłali tę wiadomość polskim kolegom. Stado to, według jednego z pracowników Instytutu Delty Dunaju w Tulczy, liczy prawie 1000 bocianów białych i zmierza w kierunku Polski.</p>

"Biorąc pod uwagę szybkość ich przelotu i obecne warunki atmosferyczne, które zaczęły sprzyjać wędrówkom, można wnioskować, że bociany są już tuż przy granicy Polski i niebawem masowo zasiedlą swoje gniazda" - mówi 26 marca prezes Przemyskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Przemysław Kunysz.

Dodaje, że i tak jest to nieco spóźniony termin jeśli chodzi o masowy przylot, gdyż z opracowanej średniej wieloletniej wynika, że ptaki te wracają do nas najpóźniej 22 marca. Wprawdzie pierwszy bocian w gminie Stubno na Podkarpaciu, w której jest blisko sto gniazd tych ptaków, pojawił się w tym roku już 7 marca. Był to jednak samotny "zwiadowca".

PAP - Nauka w Polsce, Jan Miszczak

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ Naukowcy skontrolują obszary chronionego krajobrazu i napiszą nowe plany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera