Polacy najlepsi na Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych w Paryżu

<strong>8 medali - dwa złote, pięć srebrnych i jeden brązowy - przywieźli Polacy z XXII Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych w Paryżu</strong>. Tym samym potwierdzili, że - po zeszłorocznym sukcesie - polska reprezentacja nadal pozostaje niekwestionowanym liderem mistrzostw. Aż 1/3 wszystkich medali w 8 kategoriach pojechała do Polski, po pięć do Francji i Szwajcarii, dwa do Belgii, a po jednym medalu zabrali zawodnicy z Niemiec, Tunezji, Kanady oraz Włoch.

Do zawodów (jeszcze na etapach krajowych eliminacji) przystąpiło w tym roku ponad 100 tys. entuzjastów matematyki z całego świata. Do ścisłego finału zakwalifikowało się zaś 238 zawodników, m.in.: Belgii, Szwajcarii, Francji, Ukrainy, Tunezji i Kanady. Startowali oni w ośmiu kategoriach wiekowych. Najmłodsi uczestnicy mistrzostw mieli po 9 lat, a najstarsi, rywalizujący ze sobą w kategorii zawodowców, to m.in. nauczyciele, inżynierowie i informatycy. Reprezentacja Polski składała się z 27 osób wyłonionych spośród 300 finalistów Mistrzostw Polski we Wrocławiu.

"Nasza reprezentacja była bardzo silna, a 10 medali zdobytych rok temu stawiało nas w roli faworytów - mówi Leszek Stecuła, ojciec jednego z finalistów. - W kategorii C1 klasy 5-6 szkoły podstawowej Polacy zajęli całe podium oraz 5 i 6 miejsce. Równie dobrze zaprezentowali się nasi gimnazjaliści i studenci zdobywając 5 pozostałych medali".

Wśród najlepszych znaleźli się: Maciej Dulęba z Wrocławia - zwycięzca w kategorii gimnazjalistów oraz Beniamin Stecuła z Bytomia - w kategorii V-VI klasy szkoły podstawowej, który jako jedyny w 22-letniej historii paryskiego konkursu po raz trzeci z rzędu został złotym medalistą.

Srebrne medale przywieźli zaś z Paryża: Jan Żak (3 klasa szkół podstawowych), Marcin Sidorowicz (4 klasa), Grzegorz Adamski (klasy 5-6), Tomasz Dobrzycki (w kategorii - liceum) oraz Gabriel Listowski (w kategorii - studenci).

Zadania konkursowe na Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych, jak co roku, przygotowała Francuska Federacja Gier Matematycznych. Jak zapewniają jej przedstawiciele, nie są to typowe ćwiczenia z podręczników do matematyki.

Wszyscy uczestnicy w ciągu dwóch dni muszą "rozprawić się" z całym pakietem matematycznych łamigłówek, ponumerowanych od 1 do 18. Im wyższy numer zadania, tym jest ono trudniejsze. Na rozwiązanie wszystkich jest tylko 180 minu.

***

Pełna klasyfikacja Polaków na XXII Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych w Paryżu:

Kategoria CE: II miejsce - Jan Żak ze SP nr 209 w Warszawie, IV miejsce - Szymon Stolarczyk ze SP nr 6 w Ostrołęce, á á á Kategoria CM: á á

II miejsce - Marcin Sidorowicz, SP Atu z Wrocławia, V miejsce - Maciej Bartczak, SP nr 289 w Warszawie, XVII miejsce - Jarosław Kwiecień, SP w Mirkowie, XVIII - Anna Białokozowicz, SSP nr 4 w Białymstoku, á á á Kategoria C1: I miejsce - Beniamin Stecuła, SP nr 28 w Bytomiu, II miejsce - Grzegorz Adamski, SP nr 3 w Szmotułach, III miejsce - Ewelina Bednarz, SSP Optimum we Wrocławiu, IV miejsce - Kamil Rychlewicz, SP nr 172 w Łodzi, V miejsce - Michał Hadryś, SP nr 83 we Wrocławiu, á á á Kategoria C2: I miejsce - Maciej Dulęba, gimnazjum nr 49 we Wrocławiu, IV miejsce - Adam Wyrzykowski, gimnazjum nr 8 w Olsztynie, IX miejsce - Damian Orlef, gimnazjum nr 3 w Zabrzu, XI miejsce - Radosław Serafin z Wrocławia, XIII miejsce - Michalina Sieradzka z gimnazjum nr 49 we Wrocławiu, XV miejsce - Tomasz Wąs, gimnazjum nr 42 w Warszawie, XVII miejsce - Katarzyna Janocha, gimnazjum nr 2 w Mielcu, XIX miejsce - Roman Stasiński, gimnazjum z oddziałem obcojęzycznym w Strzelcach Opolskich,

Kategoria L1: II miejsce - Tomasz Dobrzycki, LO nr 2 w Lesznie, IV miejsce - Aleksander Kubica, LO nr 5 w Bielsku Białej, V miejsce - Adam Polak, LO nr 5 w Krakowie, IX miejsce - Filip Żywicki, LO nr 1 w Kościerzynie, XVII miejsce - Agata Maciocha, LO nr 3 w Opolu, á á á Kategoria L2: á II miejsce - Gabriel Listowski, student I roku Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego,

Kategoria GP: á á X miejsce - Waldemar Bednarz, inż. elektronik z Wrocławia, á á á Kategoria HC: á á VI miejsce - Eryk Kopczyński, doktorant Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

  • 24.04.2023 PAP/Szymon Pulcyn

    Łódź/ W ogrodzie botanicznym kwitnie ponad 50 tys. tulipanów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera