<p>Samorząd Konina rozpoczął prace nad projektem wykorzystania wód geotermalnych do celów rekreacyjnych, balneologicznych i grzewczych – informuje rzecznik prasowy konińskiego magistratu Maciej Błaszczyk.</p>
„Według naukowców z Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie, leżący w obszarze Niżu Polskiego Konin posiada duże zasoby energii geotermalnej. Istnieje możliwość technicznego i ekonomicznego pozyskania tych wód” - wyjaśnia rzecznik.
Dodaje, że prezydent miasta Kazimierz Pałasz wysłał już do resortu środowiska pismo w sprawie umieszczenie tego przedsięwzięcia w ogólnopolskim programie badań zasobności w złoża mineralne kraju oraz wykonania odwiertu, który potwierdzi zasoby wód geotermalnych w rejonie konińskim.
Ponadto władze miasta zaproponowały Ogólnokrajowej Spółdzielni Turystycznej „Gromada” wybudowanie w Koninie kompleksu rekreacyjno–balneologicznego, w którym wykorzystane byłyby wody geotermalne.
„Korzyści z ogrzewania geotermalnego to – jak przekonują naukowcy – nie wszystko. Wykorzystanie tych wód do celów rekreacyjnych i balneologicznych otwiera także wiele możliwości. Wystarczy wspomnieć o ukierunkowaniu rozwoju miasta i okolic jako ośrodka wypoczynkowo–uzdrowiskowego, a także o rozwoju szeregu nowych dziedzin i usług towarzyszących wypoczynkowi, turystyce i rehabilitacji” – podkreśla Błaszczyk.
PAP - Nauka w Polsce, Jolanta Stawrowska
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.