<a href="http://www.p.lodz.pl/">Politechnika Łódzka</a> przystępuje do projektu wymiany studentów - Campus Europae (CE). Uczelnia przekazała list intencyjny w sprawie przystąpienia do projektu podczas wizyty w Łodzi sekretarza generalnego European University Foundation prof. Christopha Ehmanna.
"Projekt Campus Europae ma na celu rozwijanie mobilności studentów UE, a jednocześnie ma upowszechniać znajomość języków obcych, głównie tych mniej popularnych w Europie" - informuje Małgorzata Trocha z PŁ.
Student biorący udział w projekcie wymiany CE będzie przed wyjazdem uczestniczył w 6-tygodniowym bardzo intensywnym kursie języka kraju, do którego wyjeżdża. Następnie, już w kraju pobytu przez pół roku uczy się w języku angielskim, a przez kolejne pół roku – w języku lokalnym.
Program wymiany ma objąć różne rodzaje studiów, w tym inżynierskie i techniczne. "Pierwsze wymiany odbywają się w oparciu o środki Programu Socrates/Erasmus, jednak CE uważa tę formę wymiany za niewystarczającą i dąży do opracowania systemu współpracy z przemysłem" - wyjaśnia Trocha.
Firmy zatrudniałyby, w ograniczonym wymiarze godzin, studentów przyjeżdżających do danego kraju. Wynagrodzenie wypłacane byłoby w formie grantów.
W projekcie Campus Europae dużą rolę odgrywają sami studenci, którzy mają swoją Radę i przedstawicieli w zrzeszonych uczelniach.
PAP - Nauka w Polsce, Kamil Szubański
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.