Rusza trzecia odsłona polskiego kalkulatora - Poolicz.pl

<strong>Rusza trzecia odsłona Poolicz.pl - stworzonego przez Polaków, jedynego na świecie kalkulatora internetowego, który bezpłatnie, krok po kroku i wraz z poszczególnymi przekształceniami, rozwiązuje zadania matematyczne</strong>. Jak twierdzą twórcy kalkulatora, dzięki ich wyjątkowemu &quot;patentowi&quot; obowiązkowa matematyka na maturze, która zostanie wprowadzona już w przyszłym roku szkolnym, stanie się mniej paraliżującą perspektywą dla niektórych uczniów.

Wyjątkowy kalkulator stworzyli dr inż. Piotr Jurgaś z Politechniki Śląskiej oraz Grzegorz Gałuszka -student Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Kilka lat temu postanowili zrobić coś, co nie udało się jeszcze nikomu - umożliwić każdemu laikowi rozwiązywanie zadań z matematyki bez żadnego przygotowania. "Nie jest to proste zadanie. Na świecie istnieje tylko kilka firm zajmujących się tworzeniem systemów obliczeniowych bazujących na autorskich algorytmach, jednak ze względu na skomplikowaną obsługę oraz wysokie ceny oprogramowania, korzystają z nich głównie inżynierowie i studenci matematyki" - mówi Gałuszka.

Jednak, jak twierdzą sami twórcy, Poolicz to coś więcej niż kalkulator. "Dzisiaj na nikim nie robi wrażenia standardowy kalkulator, podobnie jak liczydło - wyjaśnia Gałuszka. - W dobie obsługi urządzeń głosem i dotykiem, dużej interakcji oraz stałej łączności z Internetem, obsługa musi być prosta i intuicyjna". Autorzy rozwiązania postanowili więc odmłodzić i unowocześnić standardowy kalkulator naukowy. Ze swojej wersji "wyrzucili" dziesiątki niepotrzebnych przycisków. Zamiast tego dodali przyciski animowane, intuicyjną obsługę, filmy instruktażowe w Internecie, możliwość podglądu iáwprowadzania zadania w jego naturalnym zapisie (tak jak wygląda w książce) oraz kopiowania fragmentów obliczeń i zapisywania, a także możliwość wymiany zadaniami ze znajomymi i korepetytorami.

Młodzi innowatorzy mają też nadzieję, że międzynarodowy charakter matematyki pozwoli wykorzystać ich narzędzie w krajach rozwijających się oraz uboższych regionach, których mieszkańcy nie mogą sobie pozwolić na zakup często drogiego oprogramowania lub korzystać ze standardowych pomocy naukowych. Do obsługi serwisu Poolicz.pl wystarczy bowiem nawet niskiej klasy komputer z łączem internetowym iáprzeglądarką.

Jak mówi Gałuszka, zarówno jemu, jak i Piotrowi Jurgasiowi od samego początku chodziło o stworzenie swoistego "Google matematyki". I, jak uważa, są teraz na dobrej drodze. Z ich oprogramowania korzysta już bowiem ponad 42 tys. zarejestrowanych użytkowników oraz ponad 1,5 mln gości. "Nie ulega wątpliwości, że jest to narzędzie, które pomoże przebrnąć jeszcze wielu osobom (nie tylko) przez obowiązkową maturę z matematyki" - uważa Gałuszka.

Serwis Poolicz.pl znajduje się pod adresem: www.poolicz.pl

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Przyrodnicy i aktywiści apelują do europosłów, by zagłosowali przeciwko osłabieniu ochrony wilka w UE

  • Fot. Adobe Stock

    Lublin/ Centrum obrazowania cyfrowego roślin otwarte w Uniwersytecie Przyrodniczym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera