Historia i kultura

Antropolodzy zrekonstruują głowę błogosławionego Czesława, patrona Wrocławia

Czeslaw_bl.jpeg
Czeslaw_bl.jpeg

Relikwiarz z czaszką błogosławionego Czesława, przechowywany w kościele
dominikanów, uroczyście przekazano we wtorek wrocławskim antropologom.
Naukowcy zrekonstruują głowę Czesława, który jest patronem miasta. Nad
rekonstrukcją głowy będzie pracował zespół antropologów <a href="http://www.uni.wroc.pl/">Uniwersytetu
Wrocławskiego</a>, pod kierunkiem prof. Tadeusza Krupińskiego. Pracę mają
zakończyć się w połowie maja.

"Czaszka jest zachowana w całości z żuchwą, co cieszy, bo dzięki temu szybciej będzie można ją zrekonstruować" - mówi prof. Krupiński. Jak dodaje,  osobiście zajmie się określeniem barwy włosów i oczu Czesława.

Ze względów bezpieczeństwa czaszka nie została wyciągnięta z relikwiarza. Owinięta w całun trafi do Katedry Antropologii, gdzie zostanie szczegółowo zbadana.

Wrocławscy antropolodzy po zbadaniu czaszki Czesława wykonają jej odlew, na którym odtworzone zostaną rysy twarzy. "Określimy m.in. wiek, kolor skóry i ilość zmarszczek" - mówi Beata Bonter-Jędrzejewska, artysta plastyk, która będzie pracowała przy rekonstrukcji.

Jak zaznacza prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, koszt rekonstrukcji czaszki to około 10 tys. zł. "Zamierzamy też wydać dwie książki o błogosławionym Czesławie i nakręcić o nim film dokumentalny" - mówi Dutkiewicz. Ma to też być promocja patrona miasta, która może pomóc dominikanom, starającym się o rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego bł. Czesława.

Przeor wrocławskich dominikanów, Przemysław Ciesielski przyznaje, że jest podekscytowany. "To niesamowite. Żyję w cieniu tego wielkiego człowieka i teraz będę miał możliwość zobaczyć, jak on wyglądał" - mówi Ciesielski.

Na razie nie wiadomo, gdzie będzie można oglądać zrekonstruowaną głowę Czesława.  

Bł. Czesław jest patronem Wrocławia od 1963 roku. Legenda głosi, że ten pierwszy przeor wrocławskich dominikanów ocalił Wrocław przed najazdem Tatarów w 1241 roku. W wyniku jego modlitw miał pojawić się ogień, który wywołał panikę w zastępach tatarskich i spowodował ich odwrót. W ikonografii bł. Czesław przedstawiany jest z ognistą kulą lub ognistym słupem nad głową. Umarł w rok po oblężeniu, 15 lipca 1242 we Wrocławiu. Został pochowany w kościele św. Wojciecha, przy którym założono później klasztor dominikanów. Relikwiarz z czaszką bł. Czesława jest przechowywany w skarbcu klasztornym. JUR

PAP - Nauka w Polsce

reo


Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera