<p>Im mniejszy guz nowotworowy w płucach, tym większa szansa, że nie doszło jeszcze do przerzutów - donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru „Archives of Internal Medicine”.</p>
Nowotwory płuc należą do najczęstszych nowotworów w krajach wysokorozwiniętych. Ich powstawaniu sprzyja zanieczyszczenie środowiska oraz palenie papierosów.
Nowotwory płuc są często bardzo złośliwe. Powodują szybki rozwój choroby i przerzuty. W przypadku złośliwej formy raka płuc szansa na wyleczenie jest szacowana tylko na ok. 10 procent.
Nowotwory płuc na najwcześniejszym etapie rozwoju, to znaczy zanim dadzą przerzuty do innych narządów, dzieli się na stadium IA (guzy rakowe o średnicy mniejszej niż 30 milimetrów) oraz IB (średnica powyżej 30 milimetrów). Gruzy te można wykryć i zmierzyć za pomocą tomografii komputerowej, nieinwazyjnego i bardzo czułego badania obrazowego.
W przypadku nowotworów płuc dających już objawy wiadomo, że im większe są guzy, tym większe prawdopodobieństwo, że dały już przerzuty. Jak dotąd nie było jednak dowodów na związek wielkości guza z jego złośliwością w przypadku bardzo wczesnych stadium nowotworu, kiedy rak nie daje jeszcze żadnych objawów.
Grupa naukowców z nowojorskiego szpitala prezbiteriańskiego Weill Cornell Medical Center pod kierunkiem dr Claudii Henschke przebadała pod kątem obecności nowotworów płuc grupę 28689 kobiet i mężczyzn - pacjentów różnych szpitali w latach 1993-2004.
W wyniku tej analizy u 464 pacjentów zdiagnozowano nie dającego jeszcze objawów klinicznych raka płuc, w 436 przypadkach - niedrobnokomórkowego raka płuc, w pozostałych 28 - jego postać drobnokomórkową.
W przypadku pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuc ryzyko wystąpienia przerzutów wzrastało wraz z wielkością guza. Podobnie było w przypadku drobnokomórkowego nowotworu.
Dzięki wczesnemu wykrywaniu nowotworów płuc (np. za pomocą tomografii komputerowej lub innych metod obrazowych) oraz określeniu wielkości guzów nowotworowych, możliwe będzie dokładniejsze prognozowanie przeżycia, a co za tym idzie - włączenie najbardziej odpowiedniego leczenia tych nowotworów. Większość przypadków raka płuc wykrytych wcześnie (gdy jeszcze nie doszło do przerzutów komórek rakowych do węzłów chłonnych ani innych narządów) jest uleczalna, szczególnie w przypadku niewielkich guzów. ZUZ
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.