<p>Współpraca <a href="http://www.uw.edu.pl/">Uniwersytetu Warszawskiego</a> z uczelniami latynoamerykańskimi, działalność misji archeologicznych UW w Peru i Chile oraz należącego do UW <a href="http://sirius.astrouw.edu.pl/~ftp/ogle/">obserwatorium astronomicznego w Chile</a> były tematami spotkania rektor UW <a href="http://www.uw.edu.pl/pl.php/uwdzis/wladze/macuk.html">prof. Katarzyny Chałasińskiej-Macukow</a> z ambasadorami krajów Ameryki Łacińskiej.</p>
"To spotkanie miało na celu przedstawienie ambasadorom nowych władz uniwersytetu i zapewnienie ich o naszej otwartości i woli współpracy. To w gruncie rzeczy spotkanie kurtuazyjne, ale może zaowocować ściślejszą współpracą na szczeblu uczelnianym, a w przyszłości rządowym" - mówi Chałasińska-Macukow.
Rektor podkreśla, że zainteresowanie krajami Ameryki Południowej wśród polskich studentów rośnie i dlatego warto rozszerzać kontakty z tymi państwami i ich ośrodkami akademickimi.
"W Las Campanas w Chile funkcjonuje nasze obserwatorium astronomiczne. Mamy również sławne na świecie misje archeologiczne, zwłaszcza ośrodek, specjalizujący się w badaniach geoglifów na płaskowyżu Nasca w Peru. Planowane jest utworzenie kolejnego ośrodka archeologii prekolumbijskiej w Boliwii" - dodaje rektor.
Dyrektor Centrum Studiów Latynoamerykańskich (CESLA) UW prof. Andrzej Dembicz zaznaczył, że badania latynoamerykanistów z UW to tylko po części archeologia.
"Te prace zaczęły się od nauk przyrodniczych. Badacze z tej uczelni wyjeżdżali do Ameryki Środkowej i Południowej już w połowie dziewiętnastego wieku. Potem tym regionem zainteresowali się geografowie, antropologowie, historycy. Dopiero w drugiej połowie XX w. do tych nauk dołączyły archeologia, ekonomia, socjologia. Obecnie jest w Polsce 120 latynoamerykanistów, większość z nich to socjologowie" - wyjaśnia dyrektor CESLA.
Dembicz zaznaczył, że obecnie różni uczeni zajmujący się krajami latynoamerykańskimi na UW zbyt słabo ze sobą współpracują.
"Na przykład w całej Anglii wydaje się jedno naukowe czasopismo poświęcone Ameryce Łacińskiej. Na samym UW wydaje się ich cztery. Chciałbym, żeby te nasze działania były lepiej skoordynowane. W tym muszą nam pomóc władze uczelni. To spotkanie pokazało, że rozumieją to i włączą się w nasze działania" - podkreśla.
Jego zdaniem potrzebna jest też intensywniejsza wymiana studentów z krajami Ameryki Łacińskiej. Obecnie, według jego szacunków, na studia w tamtym regionie świata UW wysyła ok. 60 osób rocznie. Stamtąd do Polski przyjeżdża ok. 50 osób. Ponadto na UW przyjeżdżają na gościnne wykłady profesorowie z tamtejszych uniwersytetów i odwrotnie, są to jednak pojedyncze przypadki, kiedy znajomi naukowcy zapraszają się wzajemnie.
PAP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.