<p>Izba pamięci poświęcona więźniom podobozu Auschwitz–Golleschau oraz ścieżka edukacyjna powstaną staraniem samorządu Goleszowa na Śląsku Cieszyńskim. Prace organizacyjne już się zaczęły. Otwarcie zaplanowano na maj – dowiedziała się w poniedziałek PAP od pracowników Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i samorządu Goleszowa.</p>
Paweł Stanieczek z goleszowskiego Urzędu Gminy mówi, że na potrzeby izby zaadaptowane zostaną dwa pomieszczenia w miejscowym domu kultury. Znajdą się w nich pamiątki związane z więźniami. Szef działu zbiorów muzeum Auschwitz-Birkenau Igor Bartosik powiedział, że placówka wypożyczy oryginalne elementy wyposażenia bloku więźniarskiego, m.in. prycze.
W izbie pamięci znajdą się również zdjęcia dokumentujące życie i pracę więźniów, pomoc niesioną im przez miejscową społeczność i działania ruchu oporu. Wśród eksponatów będą zdjęcia pięciu malowideł wykonanych podczas wojny na ścianie nieczynnej już cementowni w Goleszowie przez więźnia Auschwitz. W 2000 roku malowidła zostały zdjęte ze ściany i trafiły do zbiorów Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Autorem rysunków był francuski Żyd Jean Bartichand, który został deportowany do Auschwitz z obozu przejściowego w Drancy. Malowidła, które wykonał węglem, przedstawiają niewolniczą pracę w podobozie Golleschau, w cementowni i kamieniołomie.
Paweł Stanieczek informuje, że izbie pamięci towarzyszy ścieżka edukacyjna. Prowadzi ona m.in. po terenie cementowni oraz kamieniołomu.
Podobóz Golleschau został założony w lipcu 1942 roku na terenie cementowni należącej do Ostdeutsche Baustoffwerke GmbH – Golleschauer Portland Zemment AG. W szczytowym okresie, w październiku 1944 roku, więziono tam 1059 więźniów, wśród nich 1008 Żydów. Część osadzonych w podobozie pracowała niewolniczo w cementowni oraz w pobliskich kamieniołomach. Obóz zlikwidowano w dniach 18-21 stycznia 1945 roku.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, a KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. Do obozu hitlerowcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób, z tego co najmniej 1,1 miliona osób zgładzili, głównie polskich i europejskich Żydów, Polaków, Romów i jeńców sowieckich. SZF
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.