Siostry klaryski ze Skaryszewa nagrały płytę z kolędami

<p>Siostry zakonne z klauzurowego Klasztoru Sióstr Klarysek w Skaryszewie koło Radomia nagrały płytę z piętnastoma kolędami i pastorałkami. Efekt swojej pracy nazywają nietypową dla siebie formą ewangelizacji. Płyta ukazała się w nakładzie pięciuset egzemplarzy i jest do nabycia w skaryszewskiej parafii.&nbsp;&nbsp; </p>

"To jest taki nasz list do wszystkich, którzy będą słuchać tej płyty. Kolędy to sama ewangelia. Mamy nadzieję, że ci, którzy usłyszą to przesłanie ewangeliczne, zbliżą się do Boga, ich serce bardziej się otworzy i rozraduje. Tylko w taki sposób możemy wyjść poza klauzurę" – mówi jedna z klarysek, siostra Anna.

Wśród zarejestrowanych utworów są kolędy tradycyjne, takie jak "Bóg się rodzi", "Gdy się Chrystus rodzi", "Lulajże Jezuniu", a także trzy pastorałki, które siostry napisały same, np. "Gloria, gloria zaśpiewajmy". Niektóre kolędy są śpiewane na głosy w kaplicy, kilka przy organach i flecie, na których grały dwie klaryski. Jedna kolęda ma zwrotki w języku białoruskim i węgierskim – językach ojczystych dwóch sióstr z zagranicy. 

Siostra Anna podkreśla, że poza dwiema klaryskami, które grają na instrumentach, pozostałe są muzycznymi amatorkami i nagranie było dla nich dość trudne. Siostry lubią śpiewać i w nagranie włożyły najwięcej serca. Dodała, że nagrywały o określonej porze dnia, a czas poświęcony na modlitwę był dla nich nietykalny.

Mieszkańcy Skaryszewa znają śpiew sióstr z nabożeństw, jakie odbywają się w wydzielonej dla nich części klasztornej kaplicy. Według siostry Anny, podobało im się ich wykonanie kolęd. Klaryski myślały o zarejestrowaniu swojego śpiewu dla ludzi, ale nagranie nie było realne, gdyż są zakonem kontemplacyjnym.

Pomógł im organizator Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Religijnej w Skaryszewie, Artur Janiak. Siostry piszą dla niego teksty na potrzeby festiwalu. Kiedyś podzieliły się z nim pomysłem nagrania. On umożliwił siostrom techniczną stronę nagrania, które odbyło się za klauzurą. Mikrofony były w klasztorze, a cały sprzęt na zewnątrz.

"To chyba ewenement – nagrywać płytę w klasztorze i w dodatku przez kraty. Nagranie zrobiliśmy szybko. Zakon i klauzura ma swoje prawa, mogliśmy nagrywać w odpowiednich godzinach. Siostry, które nie śpiewały, zastępowały w pracy te, które nagrywały" – mówi Artur Janiak.

Zaprzyjaźnieni z nim muzycy przygotowali aranżacje kolęd. Artur Janiak zapłacił za produkcję płyty w wytwórni nagrań. Na okładce jest wzmianka, że siostry zajmują się modlitwą i pracami porządkowymi i nie są znakomitymi wokalistkami.

Zakon Sióstr Klarysek założyli św. Franciszek i św. Klara w 1211 roku. Pierwszy klasztor klarysek w Polsce ufundował w 1245 roku książkę Bolesław Wstydliwy w Zawichoście koło Sandomierza. W 1259 roku klasztor przeniósł się z Zawichostu do Skały koło Krakowa. Około 1320 roku siostry osiedliły się na stałe przy kościele św. Andrzeja w Krakowie.

W 1996 roku krakowska wspólnota podjęła się fundacji klasztoru w Skaryszewie. Ordynariusz diecezji, ks. biskup Edward Materski, przekazał siostrom plac i budynek w stanie surowym. W grudniu 1997 roku metropolita krakowski, kardynał Franciszek Macharski, poświęcił nowy klasztor. W marcu 1998 roku siostry wybrały pierwszą przełożoną, którą została s. Zofia Tracz. ILO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera