Uznawany przez wielu za najwybitniejszego żyjącego filozofa rosyjskiego profesor <a href="http://www.perevod.it/elkost/kantor.html">Władimir Kantor</a> wygłosi 11 i 12 stycznia wykłady na Uniwersytecie Warszawskim.
Władimir Kantor (ur. 1945) to filozof, historyk literatury i kultury rosyjskiej, pisarz prozaik, dziennikarz - redaktor naczelny pisma "Woprosy Fiłosofii" ("Pytania Filozofii"). Był trzykrotnie nominowany do prestiżowej Nagrody Bookera przyznawanej pisarzom.
Jest autorem wielu publikacji na temat relacji Rosji z Europą oraz dotyczących pisarza Fiodora Dostojewskiego, takich jak m.in. "Fenomen rosyjskiego Europejczyka. Szkice filozoficzne" (1999) oraz "Bracia Karamazow Fiodora Dostojewskiego" (1983). Napisał także m.in. nowelę "Krokodyl", zbiór opowiadań "Zapiski z domu pół-umarłych" i powieść "Forteca". Wykłada w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Moskwie.
Utwory Kantora nie były tłumaczone na język polski, oprócz wykładów wygłaszanych przez niego na konferencjach naukowych w Polsce (w zbiorowych publikacjach dotyczących tych konferencji). W maju ubiegłego roku na konferencji dotyczącej dzienników pisarzy rosyjskich, zorganizowanej na UW, Kantor wygłosił referat na temat dzienników Fiodora Dostojewskiego. Jak informuje dyrektor Instytutu Rusycystyki UW prof. Alicja Wołodźko-Butkiewicz, referat ten ukaże się wkrótce w serii "Studia Rossica", nakładem wydawnictwa Instytutu Rusycystyki UW.
W środę 11 stycznia w gmachu Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Filologii Wschodniosłowiańskich UW prof. Kantor wygłosi referat "Koniec artystycznej epoki. Srebrny Wiek i rewolucja", natomiast w czwartek 12 stycznia - "Karamazowszczyzna jako rosyjski żywioł". Oba wykłady zostaną wygłoszone w języku rosyjskim.
PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.