Minął rok od rozdzielenia polskich bliźniaczek syjamskich

Rok temu, 3 stycznia, dokonano udanej operacji rozdzielenia Darii i Olgi Kołacz, bliźniaczek syjamskich z Janikowa (woj. kujawsko-pomorskie). Zabieg sfinansował ówczesny następca tronu, obecnie król Arabii Saudyjskiej. Pierwsze "osobne" Boże Narodzenie i Nowy Rok dziewczynki spędziły w gronie rodziny. W tym roku czekają je kolejne serie badań i być może kolejne zabiegi oraz operacje.

Dziewczynki przyszły na świat 8 października 2003 roku w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, zrośnięte dolnym odcinkiem kręgosłupa. Miały m.in. wspólny odbyt, wspólną aortę brzuszną oraz dolny odcinek kręgosłupa.

Matka dziewczynek poszukiwała na całym świecie szpitala, który podjąłby się operacji ich rozdzielenia. Informacje o tym odnaleźli w internecie lekarze z królewskiego szpitala wojskowego w Arabii Saudyjskiej, Rijadzie i powiadomili o wszystkim zwierzchnika sił zbrojnych, a zarazem następcę tronu Abdullaha Ibn Abdul Aziz al Sauda. Książę zadeklarował sfinansowanie zabiegu w Rijadzie i kilkumiesięcznej rehabilitacji dziewczynek.

Trwającą kilkanaście godzin operację przeprowadził  60-osobowy zespół medyczny, w tym 27-osobowa ekipa chirurgiczna.

Po powrocie do kraju dziewczynki znalazły się pod opieką specjalistów i rehabilitantów z warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka i 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy. W połowie grudnia Olga została poddana operacji stopy, zniekształconej wskutek niedowładów mięśniowych, co utrudniało dziewczynce chodzenie.

"Daria chodzi samodzielnie od dwóch miesięcy. Olga do tej pory tylko raczkowała, gdyż chodzenie uniemożliwiały jej buty ortopedyczne. Mam nadzieję, że po tym zabiegu także i ona będzie chodzić bez problemów" - mówi Wiesława Dąbrowska, matka dziewczynek.

Liczące niespełna 9 tys. mieszkańców Janikowo, przyznało fundatorowi operacji, księciu Abdullahowi honorowe obywatelstwo.

Obecny władca Arabii Saudyjskiej okazał szczodrobliwość także mieszkańcom miasteczka, ofiarowując 300 tys. dolarów na Centrum Edukacji i Współpracy Międzynarodowej, które będzie nosiło imię monarchy. "Stworzymy w nim laboratoria językowe i nowoczesną salę audiowizualną. Pragniemy, aby w centrum dzieci z miasta i gminy uczyły się języków i poznawały różne kraje. Pieniądze z darowizny wystarczą na remont i wyposażenie. Jeśli nie, dołożymy z naszych funduszy" - zapewnia burmistrz Janikowa Andrzej Brzeziński.

PAP - Nauka w Polsce, Olgierd Żyromski
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: nawet 1,5 mln osób w Polsce nie wie, że ma astmę i nie leczy się, tracąc szansę życie w komforcie

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: hałas szkodzi zdrowiu, dlatego konieczna jest zmiana norm hałasu w Polsce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera