Produkty GMO - jeść czy unikać?

Od wielu lat produkuje się na świecie żywność genetycznie modyfikowaną (GMO) i od tyluż lat toczy się dyskusja, czy jest ona bezpieczna - przypomina doc. Irena Celejowa z Warszawskiej Szkoły Zdrowia. 10 stycznia można posłuchać wykładu na ten temat.

"Wiadomo, że różne rośliny i zwierzęta to efekt działalności hodowców, którzy w rezultacie prób i błędów selekcjonowali produkty roślinne i zwierzęce o cechach pożądanych dla człowieka, np. wspierających jego zdrowie. Nie było to nic innego jak właśnie modyfikacja genetyczna" - mówi doc. Celejowa.

Przypomina jednak, że do niedawna nie można było manipulować genami między różnymi gatunkami. Stało się to możliwe dzięki postępowi inżynierii genetycznej, która pozwala np. na przenoszenie genów ryb do roślin uprawnych. "Czy wolno nam tak dalece wkraczać w tajemnice świata ożywionego?" - zastanawia się badaczka.

O tym, czy warto jeść żywność genetycznie modyfikowaną, czy jej unikać, opowie podczas najbliższego wykładu w Warszawskiej Szkole Zdrowia doc. Grażyna Nowicka z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

Wykład doc. Grażyny Nowickiej odbędzie się 10 stycznia auli Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania przy ulicy Rejtana 16 w Warszawie. Początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny. BSZ

PAP - Nauka w Polsce
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Katowice gospodarzem europejskiej debaty o przyszłości zdrowia publicznego

  • Lublin/ 160 pacjentek może zrobić szybki test na endometriozę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera