<p><strong>Święta Bożego Narodzenia zaczynają się w Bułgarii 20 grudnia - w dzień św. Ignacego - i trwają do 26 grudnia</strong>. W odróżnieniu od prawosławnych Rosjan, Ukraińców i Serbów, Bułgarzy świętują Boże Narodzenie 25 grudnia.</p>
20 grudnia, według wierzeń ludowych, zaczynają się bóle porodowe Matki Boskiej. Cztery następne dni w kalendarzu zwane są "męczennikami".
Wszystko, co się robi w dniu św. Ignacego, ma, według wierzeń ludowych, szczególną magiczną siłę. Bardzo ważne jest, kto tego dnia przyjdzie do domu jako pierwszy gość: jeżeli to dobry i bogaty człowiek, przyszły rok będzie pomyślny. W tym dniu nie należy niczego wynosić z domu, nie należy pożyczać pieniędzy. Każdy, kto wyjdzie z domu, nie może wrócić z pustymi rękami, aby w następnym roku w domu panował dostatek.
W dniu św. Ignacego zaczynają się przygotowania świątecznego stołu. Tradycyjnie w tym dniu zarzynało się świnię, lecz mięsa nikt nie jadł, ponieważ jeszcze trwał post, który kończy się 25 grudnia.
Na tradycyjnym bułgarskim stole w Wigilię podaje się dania bezmięsne - fasolę, soczewicę, gołąbki z ryżem, suszoną czerwoną paprykę faszerowaną ryżem, fasolą lub ziemniakami, kompot z suszonych śliwek i jabłek. Bardzo ważne miejsce na stole zajmuje kołacz, na który gospodyni kładzie monetę i gałązkę derenia, obwiązaną czerwoną nitką. Ten, komu przypadnie moneta - będzie bogaty w przyszłym roku, a posiadacz gałązki - zdrowy.
Na Boże Narodzenie tradycyjnie je się wieprzowinę z kiszoną kapustą. Danie należy dobrze podlać czerwonym winem.
W dniu św. Ignacego kupuje się choinkę. Stroi się ją po południu 24 grudnia. Tradycja wymaga, by oprócz popularnych obecnie szklanych i plastikowych ozdób były na niej suszone owoce, ostra papryka, ziarna prażonej kukurydzy symbolizujące dobrobyt.
Do niedawna najbardziej popularnymi prezentami pod choinkę były tradycyjne wełniane skarpety, perfumy, swetry i krawaty. Obecnie wyparły je nowinki techniczne - komórki, walkmany na CD, cyfrowe aparaty fotograficzne. MAN
PAP - Nauka w Polsce
jjj
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.