
<strong>Jak powstało państwo polskie - to najbardziej dyskutowany problem w historiografii polskiej. U początków Polski była organizacja polityczna, będąca tworem grupy ludzi, którą my nazywamy dynastią Piastów.</strong> Według podania zanotowanego na początku XII wieku przez pierwszego kronikarza Galla Anonima, była ona miejscowego pochodzenia - mówi w wywiadzie w najnowszym wydaniu miesięcznika <em>Sprawy Nauki</em> <strong>prof. Władysław Duczko z Instytutu Antropologii i Archeologii Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku</strong>.
Oprócz ludzi, którzy należą do księcia, są jeszcze wolni chłopi, żyjący na swojej ziemi. Na nich książę nakłada daniny i kontroluje przez swoich urzędników. Istnieje jeszcze wiec wolnych ludzi, ale i ta starożytna instytucja jest już zdominowana przez księcia. Państwo jest prywatne, należy do klanu, który je zbudował. Nie ma nic wspólnego z państwem narodowym, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. O nim słyszymy dopiero od ok. roku 1000. Wtedy po raz pierwszy pojawia się u kronikarzy i pisarzy niemieckich nazwa Polonia.
W historiografii polskiej - wyjaśnia prof. Duczko - zawsze się twierdziło, że nazwa ta pochodzi od plemienia Polan i że wzięła się od nazwy pole, czyli miejsca do orania i obsiewania. Co do Polan, to nie ma żadnych dowodów ich istnienia. Są oni tworem historyków.
***
W tym samym 8-9 numerze SN także m.in. wywiady z dr. Piotrem Szukalskim o sytuacji demograficznej w Polsce, i inż. Jerzym Jasiukiem o likwidacji oddziału Muzeum Techniki w Norblinie, refleksje prof. Wiesława Sztumskiego o uzależnieniu człowieka od techniki oraz dr Anny Tylikowskiej na temat związków nauki z religią i artykuł dr Marty Kamieniak o etycznych dylematach wynikających z poznania genomu.
PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.