<p><strong>Orki to najbardziej "nafaszerowane" toksynami ssaki Arktyki</strong> - alarmują ekolodzy z organizacji <a href="http://www.wwf.org/">WWF</a>. Dotychczas naukowcy uważali, że najwyższy poziom szkodliwych substancji w organizmie mają niedźwiedzie polarne. </p>
Podczas sfinansowanych przez WWF badań, naukowcy analizowali skład tłuszczu orek z norweskich fiordów. Odkryli, że zawiera on duże ilości trujących związków chemicznych pochodzących z całego świata, m.in. pestycydów i polichlorowanych bifenyli (PCB).
"Pokazuje to, jaki jest stan środowiska morskiego" - podkreśla pracujący dla WWF naukowiec Hans Wolkers. Według niego, poziom trujących związków w organizmach zwierząt jest alarmujący i świadczy o tym, że morza Arktyki nie są tak czyste, jak powinny być.
PCB były powszechnie stosowane w przemyśle w latach 1950-80. Są bardzo toksyczne dla ludzi i zwierząt i dlatego wycofano je z obiegu, m.in. w krajach leżących nad Morzem Północnym. Jednak ze względu na powolne tempo rozkładu PCB ciągle są obecne w środowisku. DWO
Tekst ukazał się na stronach Serwisu Naukowego PAP.
jjj
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.