Generał Ziętek ma znowu "krykę"

<p>Postać gen. Jerzego Ziętka z pomnika w centrum Katowic podpiera się znowu laską, którą w ubiegły weekend odpiłował złomiarz. Laska, zwana po śląsku &quot;kryką&quot;, była uważana za jeden z głównych atrybutów dawnego wojewody katowickiego.</p><p>&nbsp;Pomnik gen. Ziętka odsłonięto 19 listopada, w przeddzień 20. rocznicy jego śmierci. W niedzielę o zniknięciu metrowej laski z monumentu zaalarmowała przechodząca obok niego kobieta.</p>

W poniedziałek policja zatrzymała 29-letniego bezrobotnego, który w nocy z soboty na niedzielę odpiłował brązową "krykę" Ziętkowi. Złomiarz pociął ją na kilka kawałków i sprzedał w punkcie skupu złomu za 42 zł. Zostawił tam swoje dane, dlatego policja bez trudu go zatrzymała.

 Naprawę pomnika sfinansowała katowicka redakcja "Super Expressu". W Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych - w którym powstał pomnik - kawałki laski zespawano, a w piątek przytwierdzono do pomnika. "Kryka", która wcześniej była pusta wewnątrz, tym razem została wypełniona, co znacząco utrudni ponowne odpiłowanie jej.

 "Rdzeń, który wypełnia laskę, został dodatkowo pokryty węglikami spiekanymi. Dostępnymi na rynku narzędziami nie można tego przeciąć" - zapewnił PAP prezes GZUT-u Tadeusz Bojarski.

 Wybudowany za ponad 300 tys. zł monument stanął w pobliżu najważniejszego w mieście ronda, które od dawna nosi imię generała, oraz "Spodka", który także powstał z jego inicjatywy - podobnie jak największy w Polsce miejski park na pograniczu Katowic i Chorzowa, kompleks uzdrowiskowy w Ustroniu i wiele innych przedsięwzięć.

 Jerzy Ziętek - społecznik i inicjator wielu inwestycji - był śląskim powstańcem, przedwojennym posłem, generałem polskiego wojska (LWP), a przede wszystkim wieloletnim gospodarzem województwa śląskiego i katowickiego w okresie PRL.

 Rzeźbiarz Gustaw Zemła przedstawił Ziętka, zwanego na Śląsku familiarnie Jorgiem, tak, jak zapisał się on w świadomości Ślązaków - wielkiej postury, z nieodłączną laską.

 Jak podczas ceremonii odsłonięcia pomnika mówił wojewoda śląski Lechosław Jarzębski, "kryki" Ziętka powinni się strzec wszyscy ci, którzy przedkładają prywatę ponad dobro publiczne. KON

PAP - Nauka w Polsce

agz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera