50 lat Planetarium Śląskiego

planetarium_3.jpg
planetarium_3.jpg

<a href="http://www.planetarium.chorzow.net.pl">Planetarium Śląskie</a> im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie, najstarsze i największe spośród 15 tego typu obiektów w Polsce, które rozpoczęło swą działalność w grudniu 1955 roku, odwiedza ok. 200 tysięcy osób rocznie. Aparatura projekcyjna umieszczona jest pod 23-metrową kopułą, stanowiącą ekran sztucznego nieba. Widownia mieści jednocześnie prawie 400 osób.

Obserwatorium astronomiczne Planetarium Śląskiego  ma największą w Polsce lunetę o 30-centymetrowym obiektywie oraz mniejsze teleskopy.

Chorzowskie planetarium pełni funkcję astronomicznej  pracowni dydaktycznej. Oddzielne zajęcia są tu przygotowywane dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, oddzielne dla studentów fizyki, geografii i astronomii. Prelekcje i pokazy odbywają się także w dwóch stacjach - sejsmologicznej oraz klimatologicznej, stanowiących część śląskiej placówki.

Oprócz tego, regularnie odbywają się tam "komercyjne" seanse i pokazy nieba.

Z okazji jubileuszu, od 12 grudnia będzie można oglądać specjalną rocznicową wystawę "Pół wieku Planetarium Śląskiego". Jak informuje dyrektor placówki, Jacek Szczepanik, wśród eksponatów znajdą się oryginalne urządzenia wykorzystywane w planetarium na przestrzeni 50 lat.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Dworzyńska
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Wizja artystyczna jak powszechne są układy planetarne wokół gwiazd Drogi Mlecznej. Credit: ESO/M. Kornmesser

    Naukowcy: zimne superziemie powszechne w Drodze Mlecznej

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera