<p>Tegoroczne nagrody <a href="http://www.fnp.org.pl/">Fundacji na rzecz Nauki Polskiej</a> (FNP), nazywane "polskimi Noblami", wręczono 6 grudnia podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie. Prestiżowe nagrody odebrali prof. Zofia Kielan-Jaworowska, prof. Karol Myśliwiec oraz prof. Roman Słowiński.</p>
Nagrody FNP cieszą się opinią najważniejszej nagrody naukowej w Polsce. Otrzymują je wybitni naukowcy za osiągnięcia i odkrycia z ostatnich czterech lat, stanowiące "istotny wkład w życie duchowe i postęp cywilizacyjny naszego kraju oraz zapewniające Polsce miejsce w nauce światowej".
W tym roku "polskie Noble" przyznano po raz czternasty. Nie wyłoniono jednak laureata w dziedzinie nauk ścisłych. Wysokość nagrody wynosi 100 tys. złotych.
Prof. Zofia Kielan-Jaworowska z Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie otrzymała nagrodę w dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych. Uhonorowano ją za twórczą syntezę badań nad mezozoiczną ewolucją ssaków przedstawioną w fundamentalnym dziele "Mammals from the Age of Dinosaurus" (2004).
"Paleontologia uczy nas, ludzi, przede wszystkim skromności. Pokazuje, że jesteśmy częścią biosfery i nie różnimy się od innych stworzeń. Ogromny wpływ na ewolucję człowieka miały bowiem czynniki zewnętrzne, takie jak stopniowe zmiany środowiska" - powiedziała prof. Kielan-Jaworowska, odbierając nagrodę.
W dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych nagrodę otrzymał prof. Karol Myśliwiec z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN w Warszawie. Nagrodzono go za odkrycie grobowca wezyra Merefnebefa w egipskiej nekropoli w Sakkarze, udokumentowane w monografii "The Tomb of Merefnebef" (2004).
Prof. Myśliwiec podkreślił, że dzieło to jest efektem wspólnej pracy i wysiłku polskich archeologów - z zespołu w Sakkarze oraz naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk. Przypomniał, że wkrótce w Warszawie będzie można zobaczyć replikę odkrytego przez niego grobowca. "Wciąż pracujemy nad modelem grobowca w skali 1:1, prawdopodobnie stanie on gdzieś przy warszawskim Trakcie Królewskim" - zapowiedział.
Prof. inż. Roman Słowiński z Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej został laureatem Nagrody FNP w dziedzinie nauk technicznych. Nagrodzono go za opracowanie metodyki komputerowego wspomagania decyzji podejmowanych na podstawie niepełnych danych.
"Tym, czego oczekujemy dziś od informatyki, jest pomoc w podejmowaniu decyzji. Wzrasta zapotrzebowanie na przetwarzanie ogromnej ilości danych w wiedzę. Metody temu służące muszą jednak uwzględniać także niedoskonałości tych danych - ich niespójność, niekompletność i niepewność" - podkreślił prof. Słowiński, odbierając nagrodę.
PAP - Nauka w Polsce, Anna Dworzyńska
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.