Najwyższa w Europie sztuczna 72-metrowa choinka wykonana ze stali rozbłyśnie na początku grudnia ponad 2 milionami lampek przed stołecznym Pałacem Kultury i Nauki. W jej pobliżu powstanie lodowisko, odbywać się będą imprezy dla dzieci.
"Jestem przekonany, że ta choinka będzie ważnym elementem promocji Warszawy w kraju i za granicą, kreując jego wizerunek jako miasta nowoczesnego i otwartego na ciekawe inicjatywy" - powiedział w czwartek wiceprezydent Warszawy Andrzej Urbański podczas uroczystego przekazania mu projektu choinki przez sponsora.
Urbański wyraził nadzieję, że "choinka stanie się świątecznym centrum miasta, miejscem, gdzie będą spotykali się warszawiacy i turyści odwiedzający stolicę". Dodał, że bliźniacze świąteczne drzewko stanie w Lizbonie w Portugalii, łącząc w ten sposób obie stolice.
Urbański pytany o tak wczesny - listopadowy termin symbolicznego przekazania choinki, powiedział, że choć sam jest "przeciwnikiem promocji świątecznych w listopadzie i tego, żeby święta zaczynały się już w listopadzie", to budowa konstrukcji wymaga czasu.
Choinka powstaje z południowej strony Pałacu Kultury i Nauki. Prace nad budową konstrukcji zakończą się 21 listopada, a inauguracja przewidziana jest na 6 grudnia. Przed zapaleniem lampek przewidziano pokaz sztucznych ogni. Choinka będzie zdobić stolicę do 10 stycznia 2006 roku.
Stalowa konstrukcja mierzyć będzie 72 metry wysokości i ważyć 180 ton. Do jej ozdobienia użytych zostanie ponad 2 mln lampek, 15 tys. bombek, 18 km świecącego łańcucha oraz 400 lamp stroboskopowych. Dekoracja będzie się zmieniała.
Konstrukcję zbuduje firma, która od 10 lat wznosi podobne konstrukcje w Brazylii, a w ubiegłym roku zbudowała choinkę w Lizbonie. Choinkę ufundował jeden z banków.
Z kolei najwyższą bożonarodzeniową choinką z żywymi gałązkami na świecie będzie mogło poszczycić się w tym roku niemieckie miasto Dortmund - poinformowały w środę miejskie władze. "Drzewko" ma 45 metrów wysokości i waży 30 ton, a do jego stworzenia zużyto aż 1700 świerków.
Największym żywa choinka w Niemczech stanie w Nadrenii Północnej-Westfalii. Drzewo mierzy 36 metrów. BPI
PAP - Nauka w Polsce
agz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.