Siedmiu zawodników reprezentuje Polskę w światowych finałach igrzysk w
grach elektronicznych World Cyber Games (WCG) 2005, które rozpoczęły
się 16 listopada w Singapurze.
Zawodnicy będą rywalizować o tytuły mistrzów świata w wybranych grach turniejowych i o nagrody z puli wysokości pół miliona dolarów. Uczestnicy eliminacji mieli do wyboru trzy gry komputerowe: Counter Strike, Starcraft i Warcraft 3.
Polacy, którzy dostali się do finału, przeszli wielomiesięczne eliminacje i pokonali ponad 4 tys. innych graczy. Do Singapuru pojechał "Team Pentagram" w składzie: Łukasz Wnęk, Filip Kubski, Adam Wiśniewski, Wiktor Wojtas i Zbyszek Rudnicki. W pozostałych dwóch grach najlepsi w eliminacjach byli: Przemek Wadoń w WarCraftcie i Artur Michalak w StarCraftcie.
"Z występami polskich zawodników wiążemy uzasadnione nadzieje. Dotyczą one zwłaszcza pięcioosobowego Team Pentagram, aktualnych Mistrzów Europy w grze Counter Strike. Pozostali dwaj olimpijczycy również mają realne szanse, aby przynajmniej wyjść ze swoich grup i zakwalifikować się do fazy pucharowej" - mówi przedstawiciel organizatora WCG, Marcin Bołbot.
Warcraft i Starcraft to tzw. RTS-y (Real Time Strategy) czyli "strategie w czasie rzeczywistym". W obydwu tych grach zawodnik jest dowódcą armii, który ma za zadanie wygrać wojnę. Gra rozgrywana jest pomiędzy dwiema osobami na zasadzie pojedynku.
Counterstrike jest grą typu FPS (First Person Shooter), czyli "strzelec w pierwszej osobie". Gracz widzi na ekranie obraz oczami prowadzonej przez siebie postaci, którą jest żołnierz uzbrojony w broń palną. W rozgrywce biorą udział dwie pięcioosobowe drużyny, walczące przeciwko sobie.
W ubiegłorocznych światowych finałach, które odbyły się w San Francisco, uczestniczyło ponad 600 graczy z 59 państw. Zmagania zakończyły się zwycięstwami zawodników ze Stanów Zjednoczonych (Counter Strike), Korei (Starcraft) i Holandii (Warcraft).
PAP - Nauka w Polsce, Marta Danowska, Bogusława Szumiec-Presch
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.