Ultradźwiękiami w raka

<strong>Z użyciem ultradźwięków można niszczyć naczynia krwionośne odżywiające raka i dzięki temu zahamowac wzrost nowotworu - wskazują badania amerykańskie. Artkył na ten temat zamieszcza pismo &quot;Ultrasound in Medicine and Biology&quot;.</strong>

Do tej pory ultradźwięki były używane w celu obrazowania tkanek i narządów metodą USG oraz w fizjoterapii, np. do łagodzenia bólu, obniżaniu napięcia mięśni, hamowaniu procesów zapalnych czy rozszerzania naczyń.

Teraz naukowcy z Uniwersytetu Stanu Pensylwania wykorzystali je, by zniszczyć naczynia krwionośne odżywiające czerniaka, tj. złośliwego raka skóry u myszy, i w ten sposób zahamować wzrost guza.

Posłużyli się w tym celu ultradźwiękami o częstotliwości 1 MHz i małym natężeniu (ale  większym niż stosowane w metodzie USG).

Już po 3 minutach terapii 82 proc. obszaru guza było odcięte od dostępu krwi. Zdaniem badaczy było to możliwe, gdyż nowo powstające naczynia krwionośne odżywiające guza są bardzo słabe i podatne na uszkodzenie.

"Dzięki powstrzymaniu dopływu krwi do raka udało się zahamować jego wzrost" - tłumaczy prowadzący badania dr Chandra Sehgal. Badanie tkanek ujawniło, że w obszarach niedokrwionych ścianki naczyń oraz komórki nowotworu były uszkodzone.   

Wyniki tych badań wskazują, że ultradźwięki można będzie wykorzystać w terapii nowotworów, np. razem z chemioterapią. JJJ

* * *

Tekst artykułu ukazał się na stronach Serwisu Naukowego PAP.

jjj

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera