Olej z wiesiołka w walce z rakiem

<strong>Kwas tłuszczowy zawarty w oleju z wiesiołka hamuje wzrost agresywnego raka piersi - zaobserwowali naukowcy z USA. Związek zwiększa również skuteczność leku stosowanego do tej pory w terapii tego nowotworu, wynika z artykułu na łamach pisma &quot;Journal of the National Cancer Institute&quot;.</strong>

Korzyść z najnowszego odkrycia może odnieść niemal 30 proc. pacjentek z wyjątkowo agresywnym i złośliwym rakiem piersi. Chodzi o wszystkie te guzy, które cechuje nadaktywność genu Her-2/Neu w komórkach.

W ich terapii wykorzystuje się lek o nazwie trastuzumab - przeciwciało, które przeszkadza białku zapisanemu w genie Her-2/Neu pobudzać komórki do wzrostu.

Teraz naukowcy z Northwestern University zaobserwowali, że podobną, a może nawet większą skuteczność w leczeniu guzów piersi z tej grupy może mieć naturalny związek - kwas tłuszczowy o nazwie gamma-linolenowy (GLA). Jego bogatym źródłem są oleje roślinne wykorzystywane w ziołolecznictwie, jak olej z wiesiołka, olej z pestek czarnej porzeczki i z ogórecznika lekarskiego.

Badania wykazały, że GLA hamuje aktywność genu Her-2/Neu, dzięki czemu spowalnia rozwój raka. Ponadto, związek podnosi, o 30-40 razy, wrażliwość komórek nowotworowych na trastuzumab. Gdy lek podawano łącznie z GLA więcej komórek raka ginęło samobójczą śmiercią (w procesie tzw. apoptozy), a wzrost nowotworu ulegał zahamowaniu. Zdaniem badaczy, wynika to z faktu, że GLA i trastuzumab mają odmienne mechanizmy działania. 

Obserwacja jest o tyle ważna, że guzy z nadaktywnym Her2/neu bardzo często uodparniają się na chemioterapię, podkreślają badacze.

"Nasze najnowsze odkrycia wskazują, że niedrogi środek ziołowy może poprawić skuteczność leczenia agresywnego raka piersi" - konkludują. JJJ

* * *

Tekst artykułu ukazał się na stronach Serwisu Naukowego PAP.

jjj

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera