Historia i kultura

Specjaliści nie wykluczają dalszych badań szczątków Kopernika

Archeolog prof. Jerzy Gąssowski nie wyklucza dalszych badań, pozwajających z całkowitą pewnością ustalić, że czaszka, znaleziona podczas badań w Archikatedrze we Fromborku (warmińsko-mazurskie), należy do wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika.

W czwartek 3 listopada, podczas sesji naukowej we Fromborku ogłoszono, że odnaleziona w grobowcu w archikatedrze czaszka to najprawdopodobniej fragment szkieletu Kopernika. 

Na podstawie odnalezionej przez naukowców czaszki, specjaliści z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji dokonali rekonstrukcji prawdopodobnego wyglądu zmarłego. Komputerowa wizualizacja została porównana z zachowanym portretem astronoma, namalowanym za jego życia.

Według naukowców, aby mówić o stuprocentowej pewności, należałoby porównać kody DNA Kopernika i jego wuja biskupa warmińskiego Łukasza Watzenrode. Teraz największym wyzwaniem dla naukowców jest ustalenie, gdzie wuj Kopernika jest pochowany i dotarcie do jego szczątków.

Zdaniem dr Jerzego Sikorskiego z Wojewódzkiej Służby Ochrony Zabytków w Olsztynie, krypta Łukasza Watzenrode, który był jej założycielem i został w niej jako pierwszy pochowany, znajduje się w Archikatedrze Fromborskiej pod prezbiterium.

Sikorski podkreśla, że był w tej krypcie 40 lat temu, gdy była ona jeszcze ogólnie dostępna dla publiczności. W tej chwili wejście do podziemi znajdujące się na zewnątrz archikatedry jest zamurowane. „Będąc w tym podziemiu uderzałem pięścią w ścianę i słyszałem głuche dudnienie, oznaczające że za ścianą musi coś być. Ciekawe były też nieregularne zarysy ścian” - powiedział Sikorski.

Podkreśla, że podziemne krypty były podzielone na kwatery, które po zapełnieniu zamurowywano.

Zdaniem dr Sikorskiego, badaniem krypt powinni się zająć historycy sztuki, którzy po rodzaju cegieł i zaprawy mogliby stwierdzić, z jakiego okresu krypta pochodzi i czy rzeczywiście jest najstarsza.

W opinii Jerzego Sikorskiego, drugim sposobem na uzyskanie całkowitej pewności co do znalezionej czaszki jest prowadzenie dalszych prac archeologicznych przy Ołtarzu św. Krzyża. Zbadano do tej pory połowę pola przedołtarzowego. Jeśli podczas ewentualnych dalszych wykopalisk nie znajdzie się szczątków szkieletu innego 70 letniego mężczyzny, można by przypuszczać, że wykopana czaszka należy do astronoma.

Podkreślił jednak, że odtworzenie wizerunku na podstawie znalezionej czaszki oraz urazy na twarzy z ogromnym prawdopodobieństwem wskazują, że czaszkę Kopernika już wykopano.

Wujem Kopernika był Łukasz Watzenrode (1447- 1512). Był biskupem warmińskim, dyplomatą, mecenasem sztuki i nauki. Po przedwczesnej śmierci ojca Kopernika zajął się edukacją 10-letniego Mikołaja i jego karierą kościelną.

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Libudzka
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera