<p>Polscy geolodzy - grupa pracowników naukowych i studentów Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska <a href="http://www.agh.edu.pl/">Akademii Górniczo-Hutniczej </a>w Krakowie - badają od kilku lat pod kierownictwem prof. Andrzeja Paulo okolice najgłębszego kanionu świata Rio Colca w południowym Peru. </p>
"Trzy wyprawy AGH w latach 2003-2005 dostarczyły bogatego materiału geologicznego, przygotowały grunt do współpracy z władzami regionalnymi, pozwoliły też na rozpoznanie atrakcji turystycznych na tym obszarze w związku z projektem utorzenia tam Parku Narodowego" - mówi prof. Paulo.
Kanion Colca o długości 120 km przecina Kordylierę Zachodnią Andów i wrzyna się około 3400 m w głąb ziemi. Jest to najgłębszy kanion świata - znacznie węższy i dwukrotnie głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado. W pewnym miejscu północna ściana kanionu obniża się do 600 m i łączy z rowem tektonicznym Doliny Wulkanów - przykrytym warstwą plejstoceńskich law formacji Andahua. Ta najmłodsza formacja wulkaniczna - niedawno odkryta i jeszcze nie zbadana - interesuje polskich geologów. Tereny te słabo zaludnione i do niedawna pozbawione dróg były praktycznie niedostępne dla badań.
"Odkrywcami i zdobywcami Kanionu Colca byli uczestnicy Polskiej Akademickiej Wyprawy Kajakowej +CANOANDES-79+ z Krakowa w 1981 roku. Również pomysł utworzenia Parku Narodowego w tym rejonie ma polski rodowód. Polska sekcja +The Explorers Club+ wystąpiła z inicjatywą badań przyrodniczych zmierzających do utworzenia Parku Narodowego - Kanion Colca. Władze peruwiańskie z uznaniem przyjęły tę inicjatywę, patronując naszej wyprawie rekonesansowej w 2003 roku oraz właściwym badaniom w 2004 i 2005 roku" - przypomina prof. Paulo.
Realizowane są już trzy tematy naukowe. Pierwszy pt. "Współczesny wulkanizm w otoczeniu Kanionu Colca" ma na celu określenie genezy i stadium rozwoju formacji Andahua oraz zagrożenia dla obszarów zamieszkanych. Badania te koordynowane są z międzynarodowym projektem "Ocena zagrożenia wulkanicznego na terytorium Peru". Drugi temat pt. "Uwarunkowania rozwoju turystyki w rejonie Andahua" zmierza do promocji turystycznej tego ubogiego regionu. Trzeci temat pt. "Pochodzenie materiału w narzędziach z obsydianu kultur preinkaskich" uzupełnia badania kultury Condesuyos prowadzone na sąsiednich terenach przez Andyjską Misję Archeologiczną Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem prof. Mariusza Ziółkowskiego.
"Nasze działania zmierzają pośrednio do ugruntowania dorobku naukowego Polaków w Peru oraz tworzenia klimatu do wzajemnej współpracy. Mamy tu świetne tradycje, poczynając od Ernesta Malinowskiego, twórcy transandyjskiej linii kolejowej. W ostatnich latach w Peru wyróżniają się dokonania zespołu glacjologicznego AGH w Cordillera Blanca (1975) oraz wybitny dorobek Polskiej Wyprawy Naukowej w Andy (1978-1987) i Andyjskiej Misji Archeologicznej UW od 1988 roku" - zaznacza prof. Paulo.
PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.