Starożytna Troja była większa niż dotąd uważali naukowcy

Według najnowszych badań naukowych starożytna Troja była znacznie
większa, niż dotychczas sądzono - donosi serwis internetowy ANSA.

Według prof. Ernsta Pernicki z Uniwersytetu w Tybindze, specjalizującego się w archeometrii, najnowsze badania przeprowadzone na stanowisku wskazują, że starożytna Troja była miastem rozpościerającym się na terenie o powierzchni 35 hektarów.

Dotychczas naukowcy przyjmowali, że powierzchnia Troi wynosiła mniej niż 27 hektarów.

Prof. Ernst Pernicka kieruje obecnie zespołem naukowców, prowadzących prace wykopaliskowe w ruinach starożytnej Troi, znajdujących się w północno-zachodniej Turcji w rejonie cieśniny Dardanele, stanowiącej naturalne połączenie między Morzem Egejskim i Morzem Marmara.

Archeolodzy odkryli fragmenty umocnień obronnych Troi z czasów epoki brązu, co umożliwia przeszacowanie rzeczywistej powierzchni zajmowanej przez ten starożytny gród.

Pozostałości starożytnej Troi zostały odkryte w XIX w. i zawierają dziewięć warstw osadniczych, od okresu wczesnego brązu (3000-2500 r. p.n.e.) do czasów grecko-rzymskich. JOT

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera