Polska w kosmicznym projekcie Taranis

<p>Francuska Agencja Kosmiczna <a href="http://www.cnes.fr/html/_.php" target="_blank">CNES</a>&nbsp;ogłosiła oficjalnie, że Polska została włączona do projektu Taranis. Projekt ten ma&nbsp;na celu budowę i wyposażenie mikrosatelity, przeznaczonego do badania zjawisk elektrycznych w ziemskiej atmosferze.</p><p />

Jak informuje dr Jan Błęcki z Centrum Badań Kosmicznych PAN, satelita Taranis - noszący imię celtyckiego bóstwa burzy - przeznaczony będzie do badania elektryczności atmosferycznej, a zwłaszcza zjawisk zachodzących w górnej atmosferze i jonosferze. Występują tam prawdziwe burze elektryczne. Przypuszcza się, że wyładowania do jonosfery spowodowane są lawiną cząsteczek promieniowania kosmicznego.

W Centrum Badań Kosmicznych PAN wykonano już w poprzednich latach elementy wyposażenia satelity Demeter, przeznaczonego do badania zaburzeń w jonosferze i magnetosferze poprzedzających trzęsienia Ziemi. Taranis, którego start przewidziano w 2008 roku, będzie kolejnym po Demeter seryjnym satelitą geofizycznym.

"Polskim wkładem w wyposażenie satelity Taranis będzie m.in. wykonanie zespołu centrum sterowania oraz części elektroniki
do analizatora fal średnich częstotliwości" - mówi dr Błęcki.

PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 16.05.2024. Na zdjęciu dr Sławosz Uznański. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Polski astronauta przed wylotem na ISS nauczy się w laboratorium, jak przeprowadzić eksperymenty

  • 11.05.2024. PAP/Michał Zieliński

    Prof. Stanisławska: Badania kosmicznej pogody będą coraz bardziej potrzebne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera