<strong>Związek otrzymywany z pospolitych na północy Europy grzybów może zwalczać bakterie oporne na dotychczas znane leki</strong> - poinformowali naukowcy z USA i Danii na łamach tygodnika "<a href="http://www.nature.com/index.html">Nature</a>".
Obiecujący związek nosi nazwę plektazyna i został wyizolowany z rosnącego w sosnowych lasach Europy grzyba zwanego uszkiem czarnym (Pseudoplectania nigrella).
Plektazyna należy do grupy defensyn, wytwarzanych przez wiele zwierząt, a nawet ludzi (np. w skórze i białych krwinkach), dla ochrony przed infekcją.
Jednak grzybowa plektazyna działa na bakterie silniej i bardziej specyficznie, niż defensyny zwierzęce. Według badaczy, związek dobrze zwalcza bakterie z rodzaju paciorkowców, powodujące m.in. zapalenie opon mózgowych, zapalenie gardła czy uogólnione zakażenie (sepsę). Jest skuteczna również przeciw szczepom opornym na zwykłe antybiotyki, a ponadto nie powoduje negatywnych skutków dla zdrowia. PMW
* * *
Pełny tekst artykułu został opublikowany na stronach Serwisu Naukowego PAP.
jjj
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.