Jubileusz Zespołu Szkół im. Michała Konarskiego

<p>120-lecie istnienia obchodzi w piątek Zespół Szkół im. Michała Konarskiego w Warszawie. Swoją działalność zespół szkół rozpoczął od kształcenia ślusarzy i stolarzy. Obecnie&nbsp; w jego skład wchodzą dwa technika, liceum i szkoła zawodowa.&nbsp; </p>

Święto 120-lecia szkoły rozpoczęło się mszą św. w kościele Św. Karola Boromeusza i przemarszem pocztu sztandarowego ul. Okopową do siedziby szkoły, gdzie miały miejsce główne uroczystości.

"Obecnie w zespole szkół kształci się około pięciuset uczniów. Mamy szeroką i unikalną ofertę, m.in. jako jedyna w Warszawie szkoła nasze technikum kształci młodych ludzi w zawodzie technika ortopedy" - mówi dyrektor zespołu szkół, Katarzyna Dusiel-Iwańczak.

Młodzież ucząca się w LXXXVIII Liceum Ogólnokształcącym, wchodzącym w skład zespołu szkół, ma do wybory klasy humanistyczne, matematyczne, sportowe i wojskowe. W obrębie zespołu funkcjonuje ponadto trzyletnie, czteroletnie i pięcioletnie technikum, gdzie można zdobyć zawód technika ortopedy, technika elektryka, technika mechanika i technologa maszyn oraz szkoła zawodowa dla elektryków. 

Oprócz swojej podstawowej działalności szkoła organizuje wiele dodatkowych zajęć dla swoich uczniów, np. we współpracy z Warszawską Akademią Taekwon-do realizuje program "Bezpieczne dziecko", którego celem jest propagowanie idei wychowania młodzieży poprzez sport. Uczniowie biorą również udział w warsztatach dziennikarskich, teatralnych i sportowych.

"Bezpieczeństwo i aktywne uczestnictwo w życiu obywatelskim są kierunkami, w których chcemy rozwijać nasze szkoły. Planujemy rozszerzenie oferty liceum o klasy, których profil będzie związany z służbami mundurowymi. Staramy się też o wydzielenie osobnego technikum ortopedycznego" - wyjaśnia Dusiel - Iwańczak.

Ponadto placówka angażuje się w akcje charytatywne i społeczne. Wielu uczniów działa jako wolontariusze w domach dziecka, domach opieki społecznej i PCK.

Obecny Zespół Szkół im. Michała Konarskiego powstał jako szkoła rzemieślnicza w 1885 r., z woli zmarłego Michała Konarskiego - pedagoga i literata, który w testamencie zostawił fundusze na jej utworzenie. Uchwałę o powołaniu szkoły zatwierdził car Aleksander III. W początkowym okresie funkcje dyrektorów szkoły pełnili Rosjanie. Pierwszy polski dyrektor objął kierownictwo szkoły w czasie I wojny światowej.

W okresie wojen i międzywojennym szkoła pracowała nieprzerwanie. Po II wojnie światowej stopniowo rozszerzała działalność, by w 1994 r. przybrać obecny kształt.

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska

we

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera