Międzynarodowy zespół uczonych opracował przekrój geologiczny, biegnący wzdłuż 1200-kilometrowego profilu - od Gdańska nad Bałtykiem do Odessy nad Morzem Czarnym.
"To pierwsza w Europie korelacja warstw polodowcowych w Polsce i lessów z Ukrainy, a także pierwsza korelacja stratygraficzna osadów interglacjalnych i gleb kopalnych z profili lessowych. Potwierdziła ona, że na ziemiach polskich występowało aż osiem zlodowaceń" - informuje kierownik projektu badawczego, prof. Leszek Lindner z Instytutu Geologii Podstawowej Uniwersytetu Warszawskiego.
"Wyróżniamy w Polsce osiem zlodowaceń, poprzedzielanych siedmioma ciepłymi interglacjałami. Niektóre z nich mogą mieć charakter wielooptymalny (po kilka mniejszych okresów ciepłych lub chłodnych). Ostatnie badania pozwoliły wyodrębnić 12 cykli klimatycznych - od chłodnych do ciepłych. Jest ich więcej niż interglacjałów, ponieważ najstarsze z nich pojawiły się w okresie peryglacjalnym, czyli 2-1 miliona lat temu. Wówczas ochłodzenia nie osiągały jeszcze formy zlodowaceń" - mówi prof. Lindner.
Badania pozwoliły też ustalić transgresje morskie w okresie interglacjałów: mazowieckiego - około 400 tys lat temu, lubawskiego - 180 tys lat temu oraz eemskiego -130-115 tys lat temu, kiedy Pra-Bałtyk sięgał dalej na południe aż w rejon dzisiejszej delty Wisły i Grudziądza.
Wyniki badań zostały zaprezentowane we wrześniu na międzynarodowym sympozjum "Glacjał i peryglacjał Polesia Wołyńskiego" w Szacku na Ukrainie. Uznano je za jedno z największych osiągnięć w zakresie stratygrafii Czwartorzędu.
PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert
reo
Wykorzystywał on w odsłonięciach i wierceniach m.in. profile czwartorzędowe. Jest to wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Warszawskiego, lubelskiego UMCS, Uniwersytetu Lwowskiego oraz Instytutu Nauk Geologicznych Akademii Nauk Ukrainy.Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.