<p /><p><strong>Na podstawie obrazu siatkówki oka można przewidzieć ryzyko udaru mózgu - wykazały badania australijskie, o których informuje pismo "Neurology".</strong></p>
Jak zaobserwowali naukowcy z Uniwersytetu w Sydney, osoby ze zmianami w drobnych naczyniach krwionośnych siatkówki oka (z tzw. retinopatią) były o 70 proc. bardziej narażone na udar niż osoby bez tych zmian. Chodziło o małe rozszerzenia (tętniaki) oraz krwawienia do siatkówki.
Szczególnie zagrożone okazały się osoby, u których retinopatia wystąpiła mimo braku dużego nadciśnienia tętniczego - w ich przypadku ryzyko było wyższe 2,7 raza.
Naczynia krwionośne, które zaopatrują siatkówkę w tlen i substancje odżywcze, mają właściwości podobne do naczyń mózgowych, toteż obserwując je można się domyślać, co dzieje się w mózgu, tłumaczą autorzy pracy na łamach "Neurology". Zaznaczają jednocześnie, że uzyskane przez nich wyniki wymagają jeszcze potwierdzenia przez innych naukowców. PMW
* * *
Pełen tekst artykułu został opublikowany na stronach Serwisu Naukowego PAP
jjj
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.