Archeolodzy z Ośrodka Badań Archeologicznych <a href="http://www.uw.edu.pl/">Uniwersytetu Warszawskiego</a> odkryli w Czarnogorze monumentalne, 5-metrowej szerokości mury cyklopie. Znalezisko miało miejsce na terenie starożytnego miasta Rhizon (Risinium), znanego pod współczesną nazwą Risan.
Jak informuje kierujący badaniami prof. Piotr Dyczek, starożytne Rhizon, ważne miasto portowe nad Adriatykiem, znane było od IV wieku p.n.e. początkowo stanowiło ono kryjówką piracką, a potem grecką kolonię. W III wieku p.n.e zostało stolicą illiryjskiej królowej Teuty, walczącej z Rzymem. Później był to ważny rzymski port i ośrodek handlowy.
"W czasie tegorocznej letniej kampanii wykopaliskowej odkryliśmy monumentalne mury 5-metrowej szerokości, wykonane ze starannie przyciętych i dopasowanych bloków kamiennych. Przypominają one cyklopie mury w Mykenach z epoki brązu. Inne takie mury, pozostałości starożytnych umocnień, znaleźliśmy pod ruinami twierdzy tureckiej, na wzgórzu górującym nad stanowiskiem" - mówi prof. Dyczek.
Z warstw archeologicznych wydobyto monety greckie i rzymskie, dziesiątki luksusowych naczyń oraz amfor z IV i V wieku p.n.e. Odsłonięto część kompleksu mieszkalnego z wyposażeniem, które wskazuje na to, że był on zamieszkały przez rybaków.
Kontynuowano także zapoczątkowane w zeszłym roku badania podwodne w Zatoce Rizańskiej, mające na celu lokalizację zatopionego antycznego portu.
"Prace te zakończyły się pełnym sukcesem. Znaleźliśmy redę antycznego portu i zalegające na dnie liczne fragmenty amfor, naczyń stołowych, ceramiki budowlanej" - dodaje prof. Dyczek.
PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert
21 września 2005
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.