Polska Wikipedia coraz bogatsza

<div class="tytul">Matematyka, informatyka, kultura, religia i szeroko pojęta nauka to główne kategorie w polskiej Wikipedii. &quot;Najczęściej poszukiwanymi artykułami są te, które dotyczą matematyki i fizyki&quot; - mówi Dariusz Siedlecki, sekretarz Wikimedia Polska, polskiego oddziału międzynarodowej Fundacji Wikimedia.&nbsp;</div>

Już ponad 100 tysięcy haseł i kilka tysięcy kategorii stanowi zasób polskiej Wikipedii - wolnej encyklopedii, dostępnej na stronach internetowych. Współtwórcą Wikipedii może zostać każdy użytkownik sieci, każdy, kto ma dostęp do internetu. Nie jest wymagana rejestracja. \"Wystarczy trochę wiedzy i chęć pomocy\" - mówi Siedlecki. Swoją wersję Wikipedii tworzą także osoby posługujące się językiem kaszubskim. Jak podkreśla Dariusz Siedlecki, zaletą polskiej Wikipedii jest szybkość w aktualizowaniu encyklopedycznych informacji i neutralny punkt widzenia. \"Zamieszczone w niej materiały są pozbawione komentarzy autorów. W przypadku jakichkolwiek kontrowersji autorzy dążą do osiągnięcia konsensusu, albo zaprezentowania zdań obu stron sporu\" - podkreśla Siedlecki.

ZACZĘŁO SIĘ OD WIOSKI LAFARRE

Polska Wikipedia powstała 26 września 2001 roku. Założyli ją Paweł T. Jochyma i Krzysztof Jasiutowicz. Jej treść jest w całości dostępna na wolnej licencji GNU FDL, co oznacza, że może ona być dowolnie rozpowszechniana i modyfikowana, przy zachowaniu tekstu oryginalnej licencji.

Pierwszy zamieszczony w polskiej Wikipedii artykuł dotyczył francuskiej wioski Lafarre (Haute-Loire). Wprowadził go do Wikipedii Tsca.bot - bot internetowy programowany przez Tomka \"tsca\" Sienickiego.

Pod względem liczby artykułów polska Wikipedia zajmuje obecnie siódme miejsce na świecie. Pierwsze należy do angielskiej Wikipedii, która ma w swoich zbiorach ponad 700 tys. haseł. Codziennie polska Wikipedia notuje około miliona odwiedzin.

WYBÓR INTERNAUTÓW

Witryna internetowa www.wikipedia.org została nominowana do konkursu stron internetowych Web Star Festival w kategorii \"Najlepsza strona www - wybór internautów\", jako jedna spośród 100 polskojęzycznych stron o najwyższej oglądalności. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 8 grudnia 2005 roku.

Projektem polska Wikipedia opiekuje się Fundacja Wikimedia, niedochodowa organizacja, mająca siedzibę w Stanach Zjednoczonych na Florydzie. Powstała ona w 2003 roku z inicjatywy twórcy Wikipedii, Jimmy′ego Walesa. Sprawuje ona opiekę nad ośmioma projektami - Wikipedią, wolną encyklopedią; Wikinews, serwisem informacyjnym; Wikisłownikiem, wielojęzycznym słownikiem; Wikicytatami, kolekcją cytatów; Wikibooks, darmowymi podręcznikami; Wikiźródłami, tekstami źródłowymi; Commons, repozytorium mediów, a także Wikispecies, katalogiem gatunków.

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

28 września 2005

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera