Historia i kultura

Bursztynowe zagłębie na Żuławach sprzed tysięcy lat

Po kilkuletniej przerwie archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego wznowili prace wykopaliskowe na Żuławach Wiślanych, gdzie 4,5 tysiąca lat temu znajdowało się wielkie zagłębie bursztyniarskie. Przez kilka stuleci wydobywano tam i obrabiano bursztyn na wielką skalę.

"W miejscowości Stare Babki (gmina Stegny, pow. Nowy Dwór Gdański) znaleźliśmy ślady kolejnej pracowni bursztyniarskiej, z zapasem surowca, gotowymi wyrobami, półproduktami i ogromną ilością odpadów" - informuje kierujący badaniami prof. Ryszard Mazurowski.

Zagłębie bursztynowe w dawnej delcie Wisły, zajmujące powierzchnię ok. 30 km kw, nie ma dotychczas żadnego odpowiednika w Europie.

Około 2500-2000 lat p.n.e ludność kultury rzucewskiej, rozwijającej się w pasie nadmorskim od Zatoki Gdańskiej do ujścia Niemna, zorganizowała tam na wielką skalę wydobycie bursztynu, który był na miejscu przerabiany. Dawni poszukiwacze bursztynu rozbijali latem obozowiska wokół odkrywek, a wydobyty minerał od razu przerabiali. Zachowały się ślady pomostów, szałasów, resztki koszy do zbierania bursztynu i narzędzia do jego obróbki.

"Część ludności kultury rzucewskiej odeszła od tradycyjnego rybołówstwa i myślistwa, w tym polowań na foki, i wyspecjalizowała się w obróbce bursztynu. Można prześledzić, jak doskonaliła się w tym kunszcie w miarę upływu lat. Posługiwała się coraz doskonalszymi kamiennymi narzędziami: dłutkami, skrobaczami, płytkami szlifierskimi, wiertłami. Produkcja bursztynowych paciorków przekraczała znacznie lokalne zapotrzebowanie i była przeznaczona na handel" - wyjaśnia prof. Mazurowski.

W ciągu dotychczasowych badań - od 1981 roku - archeolodzy zebrali na terenie zagłębia ponad 170 tys. zabytków, głównie surowych bryłek bursztynu, półfabrykatów w różnych stadiach obróbki i gotowych wyrobów.

Wyroby bursztynowe z Żuław docierały aż na Bałkany. Spotykane są w grobowcach kultury mykeńskiej w Grecji i na Krecie.

Badania prowadzone są wspólnie przez Instytut Archeologii UW oraz Muzeum Zamku w Malborku.

PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert

19 lipca 2005

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera