A. Szeptycki: Międzynarodowy Dzień Studenta symbolizuje solidarność akademicką

Źródło: NAWA
Źródło: NAWA

Międzynarodowy Dzień Studenta symbolizuje solidarność akademicką oraz znaczenie współpracy międzynarodowej w świecie nauki - podkreślił wiceminister nauki Andrzej Szeptycki. Z okazji święta w Warszawie spotkali się studenci zagraniczni z 25 krajów, którzy studiują w Polsce.

Międzynarodowy Dzień Studenta jest obchodzony 17 listopada - upamiętnia studentów czeskich uniwersytetów, którzy w 1939 r. protestowali przeciwko nazistowskiej inwazji. Niemcy aresztowali wówczas ok. 1200 czeskich studentów, a następnie przewieźli do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Rozstrzelano 9 wykładowców, zamknięto wszystkie czeskie uniwersytety. Święto zostało ustanowione w 1941 r.

Z okazji święta Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) zorganizowała w Warszawie spotkanie studentów zagranicznych studiujących w Polsce. Do Warszawy przyjechało ok. 60 studentów pochodzących z Angoli, Argentyny, Azerbejdżanu, Białorusi, Brazylii, Kolumbii, Etiopii, Gruzji, Indii, Indonezji, Iraku, Jordanii, Kazachstanu, Kenii, Libanu, Meksyku, Nigerii, Północnej Macedonii, Palestyny, RPA, Tanzanii, Tunezji, Ukrainy, Uzbekistanu i Wietnamu.

Jak powiedział otwierając spotkanie wiceminister nauki Andrzej Szeptycki, święto to symbolizuje solidarność akademicką oraz znaczenie współpracy międzynarodowej w świecie nauki.

„Kiedy byłem studentem w latach 90., studenci zagraniczni byli raczej rzadkością, przynajmniej na moim macierzystym wydziale na Uniwersytecie Warszawskim. Dziś stanowią istotną część społeczności akademickiej. Widzimy wyraźnie, że w ciągu ostatnich trzech dekad, a zwłaszcza po wejściu Polski do Unii Europejskiej, nasz kraj stał się atrakcyjnym miejscem do studiowania dla studentów z zagranicy. Ich liczba stale rośnie, co jest efektem podejmowanych działań wspierających mobilność akademicką" - podkreślił Andrzej Szeptycki.

Przypomniał, że - oprócz programów prowadzonych przez NAWA - Polska jest aktywnym uczestnikiem międzynarodowych programów edukacyjnych, takich jak Erasmus czy mniej znany program CEEPUS, wspierający wymianę w Europie Środkowej i Wschodniej. Wspomniał także o inicjatywie polsko-amerykańskiej Fulbright, która odgrywa istotną rolę w promowaniu mobilności akademickiej.

Wiceminister nauki zaznaczył, że dwie największe grupy studentów zagranicznych w Polsce to Ukraińcy i Białorusini, co wynika zarówno z bliskości geograficznej, jak i podobieństw językowych. Jak uznał, wpływ na to mają również aktualne wyzwania: wojna w Ukrainie oraz coraz bardziej autorytarny reżim Łukaszenki w Mińsku. Na kolejnych miejscach znajdują się studenci z krajów, takich jak Indie, państwa Afryki oraz Azji Środkowej. "Te grupy co roku zmieniają swoją liczebność, ale Ukraina i Białoruś od lat dominują" - mówił Szeptycki.

Studenci, którzy spotkali się w Warszawie są stypendystami programu Banach NAWA - pozwalającego najzdolniejszej młodzieży z krajów rozwijających się na podjęcie studiów II stopnia w Polsce na uczelniach publicznych nadzorowanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, nauk rolniczych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych.

Jak wspomniał dyrektor NAWA Wojciech Karczewski, przed rokiem 2000 do Polski przyjeżdżało jedynie ok. 6 tys. studentów z zagranicy. "Obecnie liczba ta przekroczyła 105 tys. Istnieje wiele powodów tak dynamicznego wzrostu. Polska stała się atrakcyjnym krajem dla międzynarodowych studentów – jest bezpieczna, dobrze skomunikowana, a poziom naszych uczelni stale się podnosi. Co więcej, dyplomy uzyskane w Polsce są uznawane na równi z dyplomami innych renomowanych uczelni europejskich" – podkreślił Karczewski.

W trakcie spotkania, które rozpoczęło się w sobotę i zakończy w niedzielę, studenci biorą udział w warsztatach integracyjnych i międzykulturowych, a także m.in. poświęconych wystąpieniom publicznym czy zdrowiu psychicznemu.

W minionym roku akademickim (2023/2024) w ramach programów stypendialnych NAWA wsparcie otrzymało ponad 3 tys. zagranicznych stypendystów. Ponadto w kursach letnich NAWA średnio rocznie uczestniczy ok. 700 osób z całego świata zainteresowanych językiem i kulturą polską.

Spotkanie towarzyszy kampanii "Ready, Study, Go! Poland", która ma na celu promocję Polski jako kraju, w którym warto studiować, prowadzonej przez NAWA od 2017 r.(PAP)

bar/ mow/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: PAP

    Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

  • 11.12.2023. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Poznań/Będzie konkurs na projekt przebudowy akademika Jowita

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera