Terapia skojarzona astmy daje najlepsze efekty

Terapia skojarzona astmy łącząca dwa leki - działający na przyczyny choroby i łagodzący jej objawy - daje najlepsze efekty, jest wygodna dla pacjentów, a może też przynieść oszczędności dla budżetu państwa - uważają lekarze.

Niestety, Polska jest jedynym krajem UE, w którym dostępność tej metody jest bardzo mała, z powodu braku refundacji - mówi prof. Ryszarda Chazan, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pulmonologii i Alergologii Akademii Medycznej http://www.amwaw.edu.pl/ w Warszawie.

Astma oskrzelowa - przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych - jest chorobą milionów ludzi na całym świecie. Zgonie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia http://www.who.int/en/ (WHO), na świecie cierpi na nią około 300 mln osób, w Polsce - 2 mln dorosłych i 1 mln dzieci.

Choroba znacznie pogarsza sprawność fizyczną i umysłową pacjentów, przez co utrudnia im codzienne życie. Dwie trzecie chorych doświadcza objawów astmy, np. ucisku w klatce piersiowej, duszności, kaszlu, od dwóch do trzech razy w tygodniu, a dwie piąte z nich - nawet codziennie.

\"Prawidłowa terapia może pomóc pacjentowi niemal zupełnie zapomnieć o chorobie, normalnie pracować, uczyć się, uprawiać sport. Problem w tym, że chorym często trudno przestrzegać dyscypliny leczenia, nie akceptują potrzeby stosowania wielu preparatów i chcieliby leczyć astmę przy pomocy jednego inhalatora\" - wyjaśnia prof. Chazan. Według niej, około 50 proc. pacjentów nie zażywa drugiego z przepisanych leków.

Odpowiedzią na te potrzeby jest terapia skojarzona łącząca w jednym inhalatorze dwa leki. Jeden (wziewny glikokortykosteroid) ma działać na przyczyny choroby, tj. stany zapalne toczące się w oskrzelach. Drugi lek - z grupy beta-2-mimetyków - łagodzi jej objawy, tj. rozszerza oskrzela i ułatwia oddychanie.

Jak wynika z badań, ten rodzaj terapii skojarzonej jest wygodny dla pacjentów i sprzyja większej dyscyplinie leczenia - chorzy nie mają możliwości odstawienia jednego z leków. Poza tym, działanie leków podawanych w ten sposób sumuje się, a ich skuteczność rośnie. Dzięki temu pacjenci rzadziej trafiają do szpitala i wymagają niższych dawek leków.

Ten rodzaj terapii może też dać duże oszczędności, gdyż lżejszy przebieg choroby generuje mniejsze koszty. Wyniki badań przeprowadzonych przez firmę wykonująca analizy farmako-ekonomiczne - Instytut Arcana http://www.caspin.org.pl/ w Krakowie - wykazały, że nawet 100-proc. refundacja terapii skojarzonej w jednym inhalatorze dałaby oszczędności, a nie wzrost wydatków budżetowych.

Nie więc dziwnego, że ten rodzaj terapii skojarzonej jest refundowany we wszystkich krajach UE - konkludują specjaliści. We wszystkich - poza Polską.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga

16 czerwca 2005

we

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera