Ponad 70 tys. tysięcy ludzi odwiedziło w sobotę 9. Piknik Naukowy Radia Bis. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się pokazy prezentowane zarówno na obu scenach, jak i na poszczególnych stoiskach.
PASJONUJĄCA, POTRZEBNA, POŻYTECZNA...
"Oglądając setki stoisk i tysiące ludzi, którzy tu przyszli, jestem zbudowany. Oznacza to bowiem, że to co się nam wmawia - że nauka jest albo mało potrzebna, albo za trudna - nie jest prawdą. Nauka interesuje ludzi, jest pasjonująca, potrzebna i pożyteczna" - podkreśla goszczący na Pikniku minister nauki i informatyzacji, prof. Michał Kleiber.
"Fizyka na fali" to tytuł tegorocznego pikniku, zaś hasłami przewodnimi tegorocznej imprezy na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu, były fizyka i radio. Związane jest to z dwoma jubileuszami obchodzonym w tym roku: 100-leciem teorii względności Alberta Einsteina i 80-leciem nadania pierwszego sygnału radiowego przez Polskie Radio.
ROBOTY PRZEBOJEM PIKNIKU
Na stoisku Instytutu Chemii Fizycznej PAN można było na przykład zobaczyć show pt. "Jak wybuchają wulkany".
"Do otworu w kraterze wulkanu wsypuję pomarańczowy dwuchromian amonu, który - po dodaniu kwasu siarkowego - gwałtownie się spala, zmieniając się w zielony pył" - tłumaczył zebranym Kuba Luboradzki z Instytutu Chemii Fizycznej PAN. Widowiskowemu wybuchowi towarzyszył biały dym, chmura pyłu i oklaski widzów.
Do przebojów pikniku zaliczyć można roboty. Na stoisku Koła Naukowego Robotyków Politechniki Warszawskiej studenci objaśniali dzieciom sekrety działania wykonanych przez siebie robotów mobilnych. Ambasada Niemiec przygotowała także pokaz robota - Tron-X, który chodzi, tańczy, a nawet mówi po polsku.
ARCHEOLOGICZNE EKSPERYMENTY
Goście pikniku mogli się też dowiedzieć, skąd biorą się migotliwe światełka robaczków świętojańskich, dlaczego złoto jest szlachetne, jak widzi kamera, a jak "wygląda" ludzki głos.
Na pikniku nie zabrakło także atrakcji dla miłośników prehistorii. Na Podzamczu stanęło w sobotę obozowisko myśliwych, a w środku okazały szałas sprzed 10 tys. lat, pokryty trzciną oraz skórami zwierzęcymi.
"Pokazujemy, jak mieszkańcy epok prehistorycznych obrabiali surowce: kamienie, kość, poroże lub drewno, jak rozniecali ogień przy pomocy krzemienia i produkowali naczynia" - tłumaczy Anna Balonis z Koła Eksperymentalnego Archeologii Pradziejowej przy Instytucie Archeologii UMK w Toruniu.
JEDEN Z NAJCIEKAWSZYCH PROJEKTÓW W EUROPIE
W pikniku wzięło udział ponad 130 instytucji z Polski i kilku krajów europejskich. Prezentacje odbyły się na ponad 160 stanowiskach. Gościem honorowym była Republika Federalna Niemiec.
Piknik naukowy to największa w naszej części Europy impreza plenerowa dotycząca nauki. Została ona wybrana przez Komisję Europejską jako jeden z 30 najciekawszych projektów europejskich podejmujących upowszechnianie osiągnięć nauki w społeczeństwie.
Sukces pikniku stał się inspiracją do stworzenia interaktywnego Centrum Nauki Kopernik, które staraniem władz miasta i Ministerstwa Nauki i Informatyzacji powstaje na Powiślu nad tunelem Wisłostrady.
Zachęcamy do obejrzenia jeszcze jednej Galerii Zdjęć z 9. Pikniku Naukowego Polskiego Radia BIS w Warszawie.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Łucyk, Bogusława Szumiec-Presch
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.