Kolejny sezon prac badawczych w Ameryce Południowej rozpoczyna <a href="http://www.maa.uw.edu.pl/polski/informacje_ogolne.html" target="_blank">Andyjska Misja Archeologiczna (AMA) Uniwersytetu Warszawskiego</a>. Polscy archeolodzy zdobywają w tym rejonie świata coraz silniejszą pozycję. Najbliższe miesiące poświęcone będą kontynuacji kilku wielkich międzynarodowych projektów badawczych z udziałem Polaków.
Jak zapowiada szef misji prof. Mariusz Ziółkowski, planowane są także nowe projekty, również we współpracy z prestiżowymi zagranicznymi jednostkami naukowymi.
ŚWIĘTE GÓRY INKÓW
W peruwiańskim departamencie Arequipa Polacy realizują od 1996 r. projekt badawczy "Condesuyos". Badania prowadzone są we współpracy z archeologami z Katolickiego Uniwersytetu Santa Maria w mieście Arequipa oraz specjalistami z Hiszpanii, Niemiec i Francji. Prace wykopaliskowe koncentrują się wokół dwóch wulkanów - Solimana i Coropuna, uznawanych przez Inków za święte góry.
"W tym sezonie będziemy kontynuować badania, które rozpoczęliśmy dwa lata temu na stanowiskach położonych powyżej 4,6 tys. metrów, w okolicach wulkanu Solimana - informuje prof. Ziółkowski. - W ciągu dwóch ostatnich sezonów zlokalizowaliśmy i przebadaliśmy tam inkaskie założenie administracyjno-ceremonialne, położone na wysokości 4750 metrów. Zamierzamy sprawdzić, czy jest to jedyny odkryty ślad obecności Inków na tak dużych wysokościach".
NIEZBADANA DOLINA
Innym ważnym projektem badawczym AMA UW jest "Valle de Culebras". Prace wykopaliskowe na terenie Culebras, ostatniej nie przebadanej archeologicznie doliny w Peru, prowadzone są przez mgr Patrycję Prządkę i mgr Miłosza Giersza we współpracy z prof. Krzysztofem Makowskim z Pontyfikalnego Uniwersytetu Katolickiego w Limie.
"Ostatnie badania w ramach projektu Culebras, zakończone w marcu, przyniosły znakomite rezultaty" - podkreśla prof. Ziółkowski. Odsłonięto pozostałości po świątyniach kultury Moche, jednej z najważniejszych i najbardziej wpływowych kultur Indian prekolumbijskich, która powstała między II a I w. p.n.e., a szczyt rozwoju osiągnęła w V w. n.e. Odkrycie miało miejsce na terenie, gdzie nie spodziewano się już żadnych śladów kultury Moche.
"Sądząc po pozostałościach elementów dekoracyjnych tych obiektów, między innymi zdobiących dach glinianych przedstawieniach maczugi władzy, musiały to być bardzo ważne, prominentne świątynie" - ocenia prof. Ziółkowski. Jak tłumaczy, jeśli archeologom uda się uzyskać wsparcie finansowe w postaci grantu Ministerstwa Nauki i Informatyzacji . Prace w tym miejscu będą mogły zostać wznowione prawdopodobnie już w październiku tego roku.
ĆWIERĆ WIEKU POLSKICH BADAŃ W AMERYCE ŁACIŃSKIEJ
30 czerwca we francuskim instytucie Alliance Francaise w Arequipie otwarta zostanie wystawa "25 lat polskich badań archeologicznych i antropologicznych w Ameryce Łacińskiej". Wystawę zorganizowali archeolodzy z AMA UW m.in. dzięki wsparciu polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Ekspozycja będzie towarzyszyć międzynarodowej konferencji naukowej na temat badań archeologicznych w tym regionie Andów. Inicjatorami i jednymi z organizatorów konferencji, która potrwa od 30 czerwca do 2 lipca, są Polacy. Pozostali organizatorzy to Katolicki Uniwersytet Santa Maria w Arequipie, Uniwersytet Kalifornijski w Santa Barbara, Uniwersytet w Padwie oraz francuski Instytut Badań Andyjskich.
Jak informuje prof. Ziółkowski, w Arequipie jest już od kilku dni pierwszy członek misji AMA UW, mgr Maciej Sobczyk. W najbliższym czasie przyjedzie tam również troje studentów Instytutu Archeologii UW, którzy przygotowują prace magisterskie z zakresu archeologii Ameryki Łacińskiej. Szef misji dotrze do Arequipy 13 czerwca.
20 LAT WSPÓŁPRACY Z WŁOCHAMI
Na jesień zaplanowano także obchody 20-lecia współpracy Andyjskiej Misji Archeologicznej UW z włoską misją archeologiczną w Peru, kierowaną przez prof. Giuseppe Oreficiego. We wrześniu uroczystości jubileuszowe odbędą się na Uniwersytecie w Bresci we Włoszech, a w październiku najprawdopodobniej także na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1985 r. Polacy uczestniczyli w kierowanym przez prof. Oreficiego projekcie "Nasca", realizowanym na płaskowyżu Nasca w południowo-zachodniej części Peru. Badano m.in. słynne olbrzymie rysunki naziemne z Nasca. "Dzięki Włochom, którzy w latach osiemdziesiątych - kiedy polskich naukowców nie stać było na wyjazdy i prowadzenie badań za granicą - pokrywali koszt naszych badań na płaskowyżu Nasca, udało się nam wykształcić spore grono świetnych specjalistów" - podkreśla prof. Ziółkowski.
WKRÓTCE POLACY W MEKSYKU
Jak informuje prof. Ziółkowski, w przyszłym roku AMA UW najprawdopodobniej rozpocznie realizację kolejnego dużego projektu badawczego. Polscy archeolodzy przyłączą się do ekspedycji kierowanej przez znanego badacza kultury Majów, prof. Nikolaia Grube z Instytutu Badań Prekolumbijskich na Uniwersytecie w Bonn. Badania prowadzone są tam na terenie zaginionego miasta Oxpemul w Meksyku, zamieszkiwanego przez Majów zaledwie przez ok. 200 lat, w VIII i IX wieku.
TAJEMNICZY JĘZYK MAJÓW
Ważną nowością - wprowadzaną przez AMA UW w ramach badań kultury Majów - ma być zorganizowanie pierwszego w świecie kursu jednego z mówionych języków Majów - jukateckiego. Kurs, przygotowywany podobnie jak kurs epigrafiki Majów we współpracy z Uniwersytetem w Bonn oraz Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji UW (COME), ruszy najprawdopodobniej w lutym przyszłego roku. Kurs znajdzie się na stronach internetowych COME.
Natomiast w październiku tego roku rozpocznie się kolejne, trzecie już wydanie internetowego kursu epigrafiki Majów, pierwszego tego typu kursu na świecie.
PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros
3 czerwca 2005
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.