Słowackie kościoły i cerkwie na liście UNESCO

Komitet Organizacji ONZ ds. wychowania, wiedzy i kultury UNESCO
zatwierdził wniosek Republiki Słowackiej o wpisanie "drewnianych
kościołów i cerkwi słowackiej części Łuku Karpackiego" na Listę
Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Jak poinformował dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce Jan Bosnovic, komisja światowego dziedzictwa UNESCO zaakceptowała: kościoły obrządku wschodniego w Bodruzali, Ladomirovej i Ruskej Bystrej, rzymsko-katolickie kościoły w Hervartove i Tvrdosine oraz ewangelickie kościoły artykularne w Kezmarku, Lestinach i Hronseku.

Wyboru dokonano spośród około 50 istniejących drewnianych kościołów i cerkwi na Słowacji.

Drewniane kościoły stały się siódmym z kolei słowackim zabytkiem wpisanym na listę UNESCO.

Na liście UESCO znajdują się już następujące słowackie zabytki kultury: jeden z największych zespołów zamkowych w Europie Zamek Spiski i okoliczne zabytki, miejski zespół zabytkowy reprezentujący tradycje górnicze na Słowacji Bańska Szczawnica, miasteczko gotyckie Bardiów, rezerwat architektury ludowej Wilkoliniec.

Słowacja posiada także zabytki przyrody wpisane na listę UNESCO, są to: jaskinie w Krasie Słowackim (Domica, Gombasecka, Jasowska) razem z Ochtinską aragonitową jaskinią i Dobszynską lodową jaskinią oraz karpackie lasy bukowe na Słowacji i na Ukrainie.

W 2005 roku na listę UNESCO, w kategorii niezwykły zabytek kultury, wpisana została słowacka fujara, nazywana "królową wśród słowackich instrumentów ludowych". AGZ

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera