Farmakolodzy: preparatu Speed 8 nie wolno łączyć z innymi używkami

Farmakolodzy przestrzegają, że dostępny na polskim rynku preparat \"Speed 8\" (tzw. dopalacz) w połączeniu z alkoholem czy środkami uspokajającymi może zagrażać zdrowiu. Jednocześnie podkreślają, że sam specyfik - stosowany zgodnie z załączoną do niego ulotką - nie jest niebezpieczny dla zdrowia.

Speed 8 to preparat wspomagający, z dużą zawartością kofeiny, który - według producentów - \"zwiększa wydolność fizyczną i sprawność psychiczną. Jest przeznaczony głównie dla osób prowadzących bardzo aktywny tryb życia, pracowników umysłowych, studentów, kierowców, przedstawicieli wolnych zawodów, sportowców\". Specyfik pojawił się w Polsce na początku marca tego roku.

Niedawno polska prasa informowała, że hurtownie farmaceutyczne wycofują Speed 8 ze sprzedaży, a psychiatrzy ostrzegają, że produkt działa jak narkotyki (amfetamina lub ecstasy) i może być niebezpieczny.

Według producenta, firmy Tecfood Polska, tabletki są bezpieczne dla zdrowia. Produkt został dopuszczony do sprzedaży zarówno w Polsce, jak i we wszystkich krajach Unii Europejskiej http://europa.eu.int

Podobnego zdania jest Instytut Żywności i Żywienia http://www.izz.waw.pl/ który dopuścił produkt na polski rynek. \"W świetle dostępnej nam dokumentacji preparat nie wywołuje negatywnych skutków dla zdrowia, jeśli jest stosowany zgodnie z zaleceniami zawartymi w załączonej ulotce\" - podkreśla dr Lucjan Szponar z Instytutu Żywności i Żywienia.

Dodaje jednak, że Speed 8 - w połączeniu z alkoholem, środkami uspokajającymi lub nasennymi - działa niekorzystnie na organizm, np. przez obniżenie zdolności koncentracji. \"Kierowca, który zażyje preparat razem z niewielką nawet ilością alkoholu, może bardzo łatwo spowodować wypadek\" - ostrzega dr Szponar.

Farmakolodzy podkreślają, że wbrew doniesieniom niektórych mediów zawartość kofeiny w preparacie nie jest szczególnie wysoka. \"Jedna ampułka Speed 8 zawiera 120 mg kofeiny, czyli tyle ile półtorej filiżanki kawy. W ulotce dołączonej do produktu jest ostrzeżenie, by nie przekraczać dawki 3 ampułek na dobę\" - podkreśla Maria Suchowiak z Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) http://www.gis.gov.pl/

Zdaniem Suchowiak brak jest obecnie niepodważalnych danych naukowych oraz badań potwierdzających szkodliwość produktu. Nie ma zatem podstaw do wycofania specyfiku ze sprzedaży.

Jak podaje podręcznik \"Leki współczesnej terapii\" Jana i Alicji Podlewskich, dopuszczalną dzienną dawkę kofeiny zawiera ok. 5 filiżanek kawy. Stosowany zgodnie z ulotką Speed 8 nie przekracza więc dopuszczalnej dziennej dawki kofeiny.

Według ulotki, ampułek nie powinni brać cukrzycy, epileptycy, cierpiący na nadciśnienie tętnicze, kobiety w ciąży i osoby chore psychicznie. Duża dawka kofeiny jest również niewskazana dla cierpiących na zaburzenia rytmu serca, dusznicę bolesną, marskość wątroby, nadczynność tarczycy, jaskrę, zespół lękowy.

Speed 8 został dopuszczony do sprzedaży w Polsce po wydaniu przez Instytutu Żywności i Żywienia pozytywnej opinii o preparacie. Został też zaakceptowany przez Główny Inspektorat Sanitarny.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Łucyk

1 czerwca 2005

we

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera